0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Biznesplan dla firmy? Sprawdź, co to takiego!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niewielu początkujących przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie dobrze skonstruowanego biznesplanu może zapewnić im sukces biznesowy. Wielu sięga po niego dopiero w momencie starania się o dofinansowanie w postaci kredytu lub dotacji. Jednak wówczas może okazać się, że jest już za późno. Niewystarczająca ilość czasu eliminuje możliwość stworzenia naprawdę dobrego i przede wszystkim godnego uwagi biznesplanu, a to skutkuje utratą szansy na intratne dofinansowanie. Co więcej - wszystko to wynika ze zwykłej niewiedzy, czym jest właściwie biznesplan i do czego służy.

Biznesplan - definicja

Biznesplan to nic innego jak po prostu plan biznesowy, czyli specyficzne narzędzie wykorzystywane przy ocenie opłacalności przedsięwzięć gospodarczych, które zawiera kompleksowy spis celów oraz zadań, jakie stawia się przed daną firmą oraz jej właścicielem. Biznesplan powinien dowodzić, że zakładana działalność zapewni płynność finansową oraz przyniesie zysk wystarczający na pokrycie wszelkich wydatków związanych z firmą.

Na biznesplan składają się następujące elementy:

  • ogólny plan wykonawczy – maksymalnie dwie strony, na których przedsiębiorca przedstawia meritum przedsięwzięcia, dlatego też zawarte są tu tylko najważniejsze punkty;
  • informacja o firmie – krótki i rzeczowy opis danego przedsięwzięcia oraz praw własności firmy i jej historii;
  • usługi lub produkty – ich opis oraz wykazanie, czym wyróżniają się w stosunku do konkurencyjnych usług i produktów;
  • analiza rynku – opis typowego klienta firmy, wielkość rynku z uwzględnieniem jego ewentualnego rozwoju, ponadto ten punkt powinien zawierać także informację o obszarach działań konkurencji;
  • strategia i wdrażanie – opisuje działania jakie zamierza podjąć przedsiębiorca w celu wdrożenia i zwiększenia sprzedaży produktów lub usług, ponadto przedstawia sposób wprowadzenia w życie biznesplanu i wypełniania krok po kroku wszystkich uwzględnionych w nim etapów;
  • opis zarządu – punkt ten przedstawia zarząd danej firmy, jego doświadczenie i osiągnięcia;
  • plan finansowy – ogólny szacunek finansowy, czyli sprzedaż, przepływ gotówki i zyski.

Biznesplan - przeznaczenie

Biznesplan może zostać sporządzony na potrzeby wewnętrzne albo zewnętrzne firmy. I tak, biorąc pod uwagę którąś z powyższych konieczności, plan biznesowy będzie przeznaczony do różnych celów:

  • Potrzeby wewnętrzne – postępowanie krok po kroku zgodnie z biznesplanem zapewnia dobrą organizację pracy i zwiększa szansę na sukces biznesowy. Ponadto jest to dobry sposób na informowanie na bieżąco swoich partnerów o postępach w firmie, następujących zgodnie z biznesplanem, dzięki czemu zapewnia się ich o gwarantowanym zysku równoległym do rozwoju firmy. Co więcej, przy tworzeniu biznesplanu na potrzeby wewnętrzne można skupić się bardziej na operacjach niż na finansach firmy.
  • Potrzeby zewnętrzne – np. pozyskanie źródeł finansowania inwestycji. Biznesplan często sporządzany jest jako załącznik do wniosku kredytowego lub dotacyjnego i służy on wykazaniu rentowności danego przedsięwzięcia. Dlatego też tutaj należy skupić się przede wszystkim na finansach i mniej na operacjach. W przypadku kredytu bank na podstawie biznesplanu sprawdza, czy płynność finansowa będzie wystarczająca na pokrycie rat. Natomiast jeśli chodzi o inwestorów, to zwracają oni głównie uwagę na nisze rynkowe, obowiązujące trendy i w mniejszym stopniu na kreatywność i innowacyjność danego przedsięwzięcia.

W celu efektywnego zarządzania, biznesplan powinny sporządzać zarówno nowo tworzone jednostki organizacyjne, jak i już funkcjonujące przedsiębiorstwa. Niestety wciąż zbyt wielu przedsiębiorców rezygnuje z jego tworzenia, zwłaszcza gdy nie zmuszają ich do tego żadne zewnętrzne okoliczności. Tymczasem biznesplan stanowi swoistą mapę przedsięwzięcia, która nawet po wykonaniu zadania nie staje się bezużyteczna. Przeciwnie - do takiego biznesplanu można w każdej chwili powrócić, planując dalsze biznesowe przedsięwzięcia.

Podsumowując - biznesplan to ściąga biznesowa, pozwalająca zdać egzamin końcowy na piątkę z plusem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów