Deklaracja ZUS

Generowanie deklaracji Zus dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

W przypadku jednoosobowego przedsiębiorcy przy pierwszym generowaniu deklaracji do Zusu program zapyta o dane płatnika składek, identyfikator ubezpieczonego, schemat rozliczania oraz nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe.

Identyfikator ubezpieczonego należy uzupełnić zgodnie z tym co znajduje się na deklaracji zgłoszeniowej do Zusu. Wybierając schemat rozliczania oraz opcję nieobowiązkowego ubezpieczenia chorobowego należy kierować się informacjami jakie udostępnione są w programie. Raz wypełnione dane będą automatycznie pojawiały się przy sporządzaniu kolejnych deklaracji.


W przypadku generowania deklaracji dla każdego ze wspólników, należy podać okres, za który deklaracja ma być tworzona oraz datę wypełnienia. Pozostałe dane potrzebne do deklaracji zostaną uzupełnione w oparciu o informacje o wspólnikach z panelu Ustawienia » Dane firmy.

Generowanie deklaracji Zus dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników

Przed wygenerowaniem Deklaracji ZUS za dany miesiąc należy sporządzić listę płac za ten miesiąc. W przypadku gdy dane pracownika nie będą kompletne program wskaże, które pozycje należy uzupełnić.

 

Raz wypełnione dane będą automatycznie pojawiały się przy sporządzaniu kolejnych deklaracji. Dane pracowników można również uzupełnić w panelu Kadry » Pracownicy.
Po zapisaniu oraz przygotowaniu wygenerowanej deklaracji do druku pojawi się wypełniony formularz DRA oraz RCA.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej