Deklaracje - składka na zdrowotne przy zaliczce

  • Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo odliczyć od podatku część zapłaconej składki na swoje ubezpieczenie zdrowotne.
  • Odliczyć można 7,75% podstawy ubezpieczenia (płaci się składkę w wysokości 9% podstawy ubezpieczenia).
  • Składkę odlicza się w miesiącu (kwartale w przypadku kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego), w którym została zapłacona. Przykładowo składka za grudzień 2013 roku zapłacona w styczniu 2014 roku będzie odliczona w zaliczce za styczeń 2014 roku płatnej w terminie do 20 lutego 2014 roku.
  • System automatycznie uwzględnia składki na podstawie dat rozliczeń deklaracji DRA.
  • Możliwe jest odliczenie składek z deklaracji wygenerowanych poza systemem wFirma.pl. Służy do tego pole pozostałe składki. W większościprzypadków pole to pozostanie puste.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej