Deklaracje - ZUS ZUA - dobrowolne ubezpieczenie emerytalne

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe występują:

  • w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń (kiedy dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów - z jednego z tych tytułów ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych – dobrowolny)
  • kiedy dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z żadnego tytułu, a przepisy dają jej możliwość przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jak zaksięgować składki ZUS?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą rozliczyć w kosztach opłacone składki ZUS za siebie, osoby współpracujące i pracowników. Jak w praktyce prawidłowo je odliczyć? Dowiedz się więcej! Nasz ekspert odpowiada na pytanie.
Czytaj dalej
Wynagrodzenie zasadnicze - czym jest i je ustalić?
Wynagrodzenie zasadnicze, czyli podstawowe wynagrodzenie, jest wartością majątkową i stanowi ono formę odpłatności za pracę. Dowiedz się więcej na jego temat, a także sposobów, w jaki ustalana jest jego wysokość!
Czytaj dalej
Koszty wakacyjnej reklamy możesz odliczyć!
Przedsiębiorcy niejednokrotnie w okresie wakacyjnym decydują się na niestandardowe akcje promujące swoją firmę. Czy koszty wakacyjnej reklamy będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych prowadzonej działalności? Czy jest jakiś roczny limit kosztów?
Czytaj dalej