Deklaracje - ZUS ZUA - dobrowolne ubezpieczenie emerytalne

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe występują:

  • w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń (kiedy dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów - z jednego z tych tytułów ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych – dobrowolny)
  • kiedy dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z żadnego tytułu, a przepisy dają jej możliwość przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Dane osobowe zwykłe i wrażliwe
Dane osobowe to w ostatnich czasach nośny temat. Rozszerza się zakres ich ochrony, powstało też rozróżnienie na dane osobowe zwykłe i wrażliwe. Co oznaczają te pojęcia? Odpowiedź w artykule.
Czytaj dalej
O wzajemnej pomocy w biznesie, czyli marketing afiliacyjny
Afiliacja w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało popularna i jeszcze niewiele sklepów decyduje się na prowadzenie programu partnerskiego. Dowiedz się, na czym polegają programy afiliacyjne i jak rozpocząć promocję w oparciu o ten typ marketingu.
Czytaj dalej
Jak obliczyć VAT
W dzisiejszych czasach mało kto prowadzi księgowość poza programami komputerowymi. Warto jednak wiedzieć, jak obliczyć podatek VAT, aby sprawdzić poprawność wyliczonych wartości podatku w wygenerowanej deklaracji oraz na wystawionych fakturach.
Czytaj dalej