Deklaracje - ZUS ZUA - dobrowolne ubezpieczenie emerytalne

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe występują:

  • w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń (kiedy dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów - z jednego z tych tytułów ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych – dobrowolny)
  • kiedy dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z żadnego tytułu, a przepisy dają jej możliwość przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Regionalny program województwa kujawsko – pomorskiego
Program województwa kujawsko – pomorskiego opracowany na lata 2014 – 2020 zakłada realizację przedsięwzięć skategoryzowanych w 12. osiach priorytetowych. Budżet inicjatywy wynosi ok. 2,24 mld euro. W tym roku odbyły się już pierwsze nabory wniosków.
Czytaj dalej
Cyberslacking a ochrona zasobów przedsiębiorstwa i danych osobowych
Wykorzystywanie Internetu w pracy w celach prywatnych, czyli cyberslacking, nie tylko jest skutkiem spadku efektywności pracowników, ale stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych w firmie. Dowiedz się, czym dokładnie jest cyberslacking!
Czytaj dalej
Wzór Umowa składu z omówieniem
Umowa składu zawierana jest przez strony, gdzie jedna z nich zobowiązuje się do przechowywania oznaczonej w umowie rzeczy ruchomej, oczywiście w celach zarobkowych. Poznaj szczegóły zawarcia umowy składu i pobierz darmowy wzór w formacie pdf i docx!
Czytaj dalej