Deklaracje - ZUS ZUA - dobrowolne ubezpieczenie emerytalne

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe występują:

  • w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń (kiedy dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów - z jednego z tych tytułów ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych – dobrowolny)
  • kiedy dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z żadnego tytułu, a przepisy dają jej możliwość przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Sprzedaż samochodu bez podatku
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu nie zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jakich sytuacjach możesz uniknąć zapłaty podatku dochodowego i podatku VAT! Dowiedz się więcej na ten temat!
Czytaj dalej
Dropshipping a stawka VAT
Dropshipping to model sprzedaży, który można prowadzić według modelu pośrednictwa lub zakupu towarów w swoim imieniu i na własny rachunek. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się od czego zależy stawka opodatkowania VAT dla dropshippingu.
Czytaj dalej
Podanie o urlop bezpłatny - wzór z omówieniem
Jakie informacje powinno zawierać podanie o urlop bezpłatny i co dzieje się kiedy wnioskodawcą jest sam pracodawca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej! Pobierz darmowy wzór o urlop bezpłatny w formacie DOCX oraz PDF!
Czytaj dalej