Deklaracje - ZUSDRA - częściowe składki ZUS

  • Częściowa składka ZUS występuje, gdy przedsiębiorca zaczyna lub kończy działalność w trakcie miesiąca lub w przypadku pracy na etat w trakcie miesiąca.
  • Częściowe składki liczy się obniżając proporcjonalnie (ilość dni działalności / ilość dni w miesiącu) podstawy na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy.
  • Składka zdrowotna jest zawsze płacona w całości.
  • Opcji nie należy łączyć z zasiłkami wprowadzonymi w systemie - zasiłki również obniżają podstawę składek społecznych i Funduszu Pracy.
  • W przypadku indywidualnie określonej podstawy składek społecznych opcja jest ignorowana.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej