Faktura wystawiona przez nieistniejącego podatnika, a odliczenie VAT

Ustawodawca  jednoznacznie określił ramy kiedy i w jakim zakresie podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, ograniczając je  m.in. w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. W artykule tym czytamy , że faktura VAT wystawiona przez podmiot nie będący zarejestrowanym podatnikiem nie upoważnia do odliczenia wykazanego w niej podatku.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zdarzenie gospodarcze miało miejsce i w związku z czym została wystawiona faktura VAT, podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiem, ma obowiązek odprowadzenia VAT do urzędu skarbowego. Zobowiązuje do tego art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej