Moment powstania obowiązku podatkowego

Przepisy jednoznacznie określają moment powstania obowiązku podatkowego w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje on z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Samo powstanie obowiązku podatkowego nie rodzi potrzeby wystawienia faktury, jednak jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi, z przyczyn innych, muszą być potwierdzone fakturą, obowiązek, o którym mowa, powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż dnia siódmego, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej