Systemy wynagrodzeń pracownika

Pracodawca ma prawo stosować jeden system wynagradzania dla wszystkich zatrudnionych w firmie osób lub zdecydować się na różne systemy. Może również dowolnie kształtować wysokość wynagrodzenie przysługującego pracownikowi, pamiętając jednak, by nie było ono niższe od minimalnego wynagrodzenia przysługującego na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów.

Rodzaje wynagrodzeń

•    wynagrodzenie czasowe
wynagrodzenie prowizyjne
wynagrodzenie akordowe

Pracodawca, decydując się na wynagrodzenie czasowe, musi wskazać stawkę przysługującą na danym stanowisku pracy w określonym przedziale czasowym. Może to być wynagrodzenie w stawce miesięcznej lub wynagrodzenie godzinowe.
W przypadku wynagrodzenia prowizyjnego, jest ono ustalane jako określony procent od obrotu lub dochodu, jaki przynosi praca wykonywana przez pracownika.
Z kolei, w przypadku wynagrodzenia akordowego, pracodawca powinien jasno określić stawkę akordową, jak również normy pracy. 


Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jak wykonać przelew do ZUS po utworzeniu jednego konta
Od nowego roku zaczną obowiązywać zmiany w sposobie opłacania składek ZUS. Zmiany dotyczą wprowadzenia indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak od nowego roku prawidłowo wykonywać przelew do ZUS!
Czytaj dalej
Terminy wdrożenia JPK
Prowadząc jednoosobową działalność, jestem zobligowana do generowania JPK. Jakie terminy wdrożenia JPK mnie obowiązują?
Czytaj dalej
Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej