Ustawienia - Podatek dochodowy - Odliczenia straty z ubiegłych lat

  • Ustawa o PIT pozwala podatnikom na pomniejszenie uzyskiwanego na bieżąco dochodu o stratę z lat ubiegłych.
  • Podatnik, który poniósł stratę w danym roku podatkowym, może ją odliczyć od dochodu w ciągu 5 kolejnych lat podatkowych, pod warunkiem, że strata z lat ubiegłych będzie pomniejszać dochody z tego samego źródła.
  • Stratę można zacząć odliczać dopiero po złożeniu w urzędzie skarbowym zeznania za rok, w którym strata powstała.
  • W jednym roku odliczyć można maksymalnie do 50% straty powstałej w danym roku podatkowym. Jeżeli przez kilka lat były generowane straty, to należy je zsumować uwzględniając 50% limit odliczenia.
  • Po dodaniu odliczenia, strata będzie automatycznie uwzględniana przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy i zostanie przeniesiona do zeznania rocznego sporządzonego po zakończonym roku.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jak wykonać przelew do ZUS po utworzeniu jednego konta
Od nowego roku zaczną obowiązywać zmiany w sposobie opłacania składek ZUS. Zmiany dotyczą wprowadzenia indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak od nowego roku prawidłowo wykonywać przelew do ZUS!
Czytaj dalej
Terminy wdrożenia JPK
Prowadząc jednoosobową działalność, jestem zobligowana do generowania JPK. Jakie terminy wdrożenia JPK mnie obowiązują?
Czytaj dalej
Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej