Zanim rozpoczniesz pracę z systemem księgowym

Należy przejść do panelu Ustawienia » Dane firmy.

W podstawowych danych użytkownik wybiera metodę rozliczania Vat oraz formę opodatkowania (rodzaj ewidencji). Od tego zależeć będzie sposób naliczania i opłacania podatku, rodzaj prowadzonej ewidencji, jak również zakres obowiązków wobec fiskusa.

W szczegółowych danych użytkownik wybiera adres urzędu skarbowego dla potrzeb deklaracji Vat. Przynależność do urzędu zależy od miejsca prowadzenia działalności. Kolejno należy zaznaczyć rodzaj firmy: osoba fizyczna lub  podmiot niebędący osobą fizyczną.


Okno ze szczegółowymi informacjami o firmie


W przypadku podatnika nie będącego osobą fizyczną należy dodać wspólników firmy, uzupełnić ich dane osobowe, określić udziały oraz zaznaczyć właściwy schemat do rozliczania z Zusem.

Przeniesienie księgowości z innego systemu

W celu przeniesienia danych z innego systemu należy przejść do panelu Ewidencje » Księga Przychodów i Rozchodów. Poprzez dodanie Nowego Wpisu przepisać wartości każdej kolumny księgi sumarycznie od początku bieżącego roku.

Pierwszy wpis do KPiR

W celu zachowania ciągłości numeracji pod Numerem wpisu wprowadzamy  numer ostatni z księgi  innego systemu, z którego przenosimy dane.Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
Czytaj dalej
Powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT
Coraz większa grupa podatników ma obowiązek składania comiesięcznych plików JPK_VAT. Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje otrzymanie powiadomienia o niezgodnościach w JPK_VAT i czy jest ono jednoznaczne z nałożeniem kary na podatnika!
Czytaj dalej