Faktura końcowa

Faktura końcowa to dokument wystawiany po dokonaniu sprzedaży lub usługi, na poczet których zostały wcześniej pobrane zaliczki dotyczące części zamówienia, udokumentowane fakturą zaliczkową. Stanowi ona potwierdzenie zakończenia realizacji zamówienia, wynikającego najczęściej z faktury pro forma. Należy ją wystawić, jeżeli suma otrzymanych zaliczek nie pokryła całkowitej wartości sprzedawanych towarów lub usług.

Faktura końcowa powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy zwykłej faktury, a mianowicie:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • numery NIP sprzedawcy i nabywcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
 • nazwę (rodzaj) sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
 • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
 • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen,
 • wartość netto towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż,
 • stawki podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Dodatkowo na takim dokumencie powinny znaleźć się numery faktur zaliczkowych wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktura zaliczkowa - lub kilka wystawionych faktur zaliczkowych - obejmuje łącznie całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie powinien wystawiać faktury końcowej.

W systemie wfirma.pl w pierwszym kroku niezbędne jest wystawienie faktury pro forma w zakładce PRZYCHODY » PRO FORMY » DODAJ ZAMÓWIENIE.

Wystawienie proformy

W dniu otrzymania zapłaty można wystawić fakturę zaliczkową w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » WYSTAW FAKTURĘ ZALICZKOWĄ. W otwartym oknie należy wybrać odpowiednią pro formę, co spowoduje przejście do opcji wystawiania faktury.

Wystawianie zaliczki

Ważne!
Podatnik ma czas na wystawienie faktury zaliczkowej do 15 dnia kolejnego miesiąca, jednakże obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania zapłaty i taką datę należy ująć podczas wystawiania faktury - w polu Data wpłaty zal.

W momencie zrealizowania transakcji, do której wcześniej otrzymano część zapłaty w postaci zaliczki, należy wystawić fakturę końcową w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » WYSTAW FAKTURĘ KOŃCOWĄ.

Wystawianie faktury końcowej

Faktura końcowa

Poznaj opinie naszych klientów

 • avatar.png

  Najważniejsza cecha to możliwość swobodnego wyeksportowania zgromadzonych danych. Jeżeli coś mi się nie spodoba, będę mógł spokojnie przenieść dane…

  tlumacz-przysiegly.com
 • avatar.png

  (...) Ogólnie, system wygląda na dopracowany i mam nadzieję, że będzie sie rozwijać.

  Paweł
 • avatar.png

  Moja firma działa od ok 1,5 miesiąca, od tej pory staram się uporać z kwestiami fakturowo-księgowymi. Przetestowałem już 3 różne programy oraz dwa…

  początkujący przedsiębiorca

dołącz do nas

Dołącz do zadowolonych klientów księgowości online

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Konferencja Business Process Management już 28 września w Warszawie
Sprawnie działająca firma to właściwe zarządzanie i monitorowanie zachodzących w niej operacji. Na konferencji Business Process Management, dowiesz się jak właściwe modelować procesy biznesowe. Zapraszamy na wydarzenie już 28 września w Warszawie.
Czytaj dalej
Data Center Trends odbędzie się 28 września w Wraszawie
Aby firma funkcjonowała właściwie należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo danych oraz stabilność systemów. Dowiedz się, jak to robić na konferencji Data Center Trends, która odbędzie się 28 września w Warszawie.
Czytaj dalej
Targi Outsourcing Expo już 21 września w Warszawie
Prowadzisz małą lub średnią firmę? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wprowadzać do niej nowoczesne rozwiązania, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów? Przyjdź na Targi Outsourcing Expo już 21 września w Warszawie i posłuchaj ekspertów.
Czytaj dalej