Faktura końcowa

Faktura końcowa to dokument wystawiany po dokonaniu sprzedaży lub usługi, na poczet których zostały wcześniej pobrane zaliczki dotyczące części zamówienia, udokumentowane fakturą zaliczkową. Stanowi ona potwierdzenie zakończenia realizacji zamówienia, wynikającego najczęściej z faktury pro forma. Należy ją wystawić, jeżeli suma otrzymanych zaliczek nie pokryła całkowitej wartości sprzedawanych towarów lub usług.

Faktura końcowa powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy zwykłej faktury, a mianowicie:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • numery NIP sprzedawcy i nabywcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
 • nazwę (rodzaj) sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
 • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
 • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen,
 • wartość netto towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż,
 • stawki podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Dodatkowo na takim dokumencie powinny znaleźć się numery faktur zaliczkowych wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktura zaliczkowa - lub kilka wystawionych faktur zaliczkowych - obejmuje łącznie całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie powinien wystawiać faktury końcowej.

W systemie wfirma.pl w pierwszym kroku niezbędne jest wystawienie faktury pro forma w zakładce PRZYCHODY » PRO FORMY » DODAJ ZAMÓWIENIE.

Wystawienie proformy

W dniu otrzymania zapłaty można wystawić fakturę zaliczkową w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » WYSTAW FAKTURĘ ZALICZKOWĄ. W otwartym oknie należy wybrać odpowiednią pro formę, co spowoduje przejście do opcji wystawiania faktury.

Wystawianie zaliczki

Ważne!
Podatnik ma czas na wystawienie faktury zaliczkowej do 15 dnia kolejnego miesiąca, jednakże obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania zapłaty i taką datę należy ująć podczas wystawiania faktury - w polu Data wpłaty zal.

W momencie zrealizowania transakcji, do której wcześniej otrzymano część zapłaty w postaci zaliczki, należy wystawić fakturę końcową w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » WYSTAW FAKTURĘ KOŃCOWĄ.

Wystawianie faktury końcowej

Faktura końcowa

Poznaj opinie naszych klientów

 • avatar.png

  Mnie program wfirma.pl się bardzo podoba. I napisałam o tym na moim blogu (akademiamalejksiegowosci.pl)

  Ola Żuławińska
 • avatar.png

  Moja firma działa od ok 1,5 miesiąca, od tej pory staram się uporać z kwestiami fakturowo-księgowymi. Przetestowałem już 3 różne programy oraz dwa…

  początkujący przedsiębiorca
 • avatar.png

  Jak na razie system mi się podoba. Wcale nie uważam żeby był skomplikowany: moim zdaniem jest bardziej intuicyjny niż inne podobne systemy, którym …

  Paweł

dołącz do nas

Dołącz do zadowolonych klientów księgowości online

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Kasa fiskalna dla taksówkarzy - warto wiedzieć
Zgodnie ze zmianą przepisów od 2015 r. kasa fiskalna dla taksówkarzy stała się obowiązkowa. Kierowca jest zobowiązany do nabicia na kasę sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Dowiedz się, kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej!
Czytaj dalej
Doba pracownicza a ruchomy czas pracy w praktyce
Doba pracownicza nie jest równa dobie astronomicznej. W jaki sposób, kiedy i w jakim celu ustalamy dobę pracowniczą? Jakie są konsekwencje związane z jej naruszeniem? Przeczytaj artykuł, poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się więcej na ten temat!
Czytaj dalej
Najem okazjonalny - czym jest i kiedy się go stosuje?
Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Czym się charakteryzuje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej w temacie!
Czytaj dalej