Podatek z faktur za media

Często, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego jest ściśle związany  ze szczególnymi zasadami odliczania podatku. Przykładem takim dotyczącym w zasadzie wszystkich podatników są faktury VAT za media. Media według prawa to dostawa energii, ciepłownictwo, dostawa gazu, telekomunikacja, wodociągi, ścieki oraz gospodarka odpadowa.

Ustawodawca powyższe  czynności zawarł w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT i określił tam, że szczególny moment powstania  obowiązku podatkowego powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie. Analogicznie, do tego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, prawo do odliczenia podatku za usługi, o których mowa na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jak wykonać przelew do ZUS po utworzeniu jednego konta
Od nowego roku zaczną obowiązywać zmiany w sposobie opłacania składek ZUS. Zmiany dotyczą wprowadzenia indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak od nowego roku prawidłowo wykonywać przelew do ZUS!
Czytaj dalej
Terminy wdrożenia JPK
Prowadząc jednoosobową działalność, jestem zobligowana do generowania JPK. Jakie terminy wdrożenia JPK mnie obowiązują?
Czytaj dalej
Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej