Samochód w leasingu

Na podstawie umowy leasingowej należy określić czy dany leasing można zaliczyć do operacyjnego czy finansowego.


Dla programu leasing operacyjny to szczególny przypadek samochodu firmowego nie będącego środkiem trwałym w firmie. Należy go wprowadzić do systemu w zakładce Księgowanie »kilometrówka » lista pojazdów. Ważne, aby zaznaczyć, że jest to pojazd firmowy oraz wybrać Typ .

Aby wydatki na pojazd można było zaliczyć do kosztów nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Program nie amortyzuje samochódu z leasingu operacyjnego.


W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu zaliczany jest do środków trwałych korzystającego, a zatem wprowadzamy go do Kartoteki środków trwałych, korzystając z wszystkich przywilejów i ograniczeń z tym związanych. Zobacz też:  Samochódfirmowy

Współtworzymy Poradnik Przedsiębiorcy

Setki wartościowych artykułów, porady rynkowych ekspertów - wszystko w jednym miejscu

Jak wykonać przelew do ZUS po utworzeniu jednego konta
Od nowego roku zaczną obowiązywać zmiany w sposobie opłacania składek ZUS. Zmiany dotyczą wprowadzenia indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak od nowego roku prawidłowo wykonywać przelew do ZUS!
Czytaj dalej
Terminy wdrożenia JPK
Prowadząc jednoosobową działalność, jestem zobligowana do generowania JPK. Jakie terminy wdrożenia JPK mnie obowiązują?
Czytaj dalej
Jedno konto w ZUS - jakie zmiany nadchodzą?
Wraz z nowym rokiem, przedsiębiorców czekają duże zmiany w sposobie opłaca składek ZUS. Od stycznia zamiast trzech przelewów będzie dokonywany jeden - na jedno konto w ZUS. Jak będą rozliczane składki? Na jaki nr konta dokonywać wpłat? Sprawdź!
Czytaj dalej