Generuj i wysyłaj JPK_VAT

Od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT muszą wysyłać JPK
bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.

Za niewywiązanie się z obowiązku
grozi mandat karny w wysokości do 4200 zł.

Jednym kliknięciem z systemu wFirma.pl wygenerujesz
i prześlesz JPK_VAT do Ministerstwa Finansów

Załóż darmowe konto

Kompendium wiedzy - wszystko, co powinieneś wiedzieć o JPK

JPK_VAT co to jest?

JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny VAT to zbiór informacji zawartych w rejestrach zakupów i rejestrach sprzedaży VAT.

JPK 2018 kogo dotyczy?

Od 1 stycznia 2018 roku, wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT mają obowiązek comiesięcznej wysyłki JPK_VAT do urzędu.

JPK dla mikroprzedsiębiorcy

Każda nawet mała, jednoosobowa firma będąca czynnym podatnikiem VAT od stycznia 2018 roku będzie miała obowiązek comiesięcznej wysyłki JPK_VAT. Pierwszy obowiązkowy plik JPK_VAT za styczeń należy wysłać w terminie do 26 lutego 2018.

Powiadom swoich znajomych o nowym obowiązku

Udostępnij

Jak wysłać
plik JPK?

JPK_VAT należy wysyłać do urzędu w formie elektronicznej z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego lub zaufanego profilu ePUAP. W tym celu można wykorzystać programy księgowe lub aplikację udostępnioną przez MF.

Jakie są
struktury JPK?

Wyróżnia się JPK, które obowiązkowo należy wysyłać do urzędu za okresy miesięczne (JPK_VAT) oraz JPK, które przekazywane są wyłącznie na żądanie urzędu w przypadku e-kontroli (JPK_PKPiR lub JPK_EWP, JPK_FA oraz JPK_MAG)

Czy można wysłać
korektę JPK?

Dokonując korekty deklaracji VAT podatnik ma obowiązek dokonania korekty JPK_VAT, ponieważ informacje zawarte w obu strukturach muszą być tożsame.

Jakie są kary
za niezłożenie JPK?

Niezłożenie JPK_VAT do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni stanowi naruszenie obowiązków podatkowych i może zostać potraktowane przez urząd jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.