Czym zajmuje się specjalista ds kadr i płac?

Decydując się na karierę w branży kadr i płac, trzeba być świadomym licznych obowiązków, przed jakimi zostanie postawiona osoba zatrudniona w tym charakterze. Praca jako specjalista ds kadr i płac jest pełna wyzwań i wymaga nieustannej edukacji, jednak należy do bardzo satysfakcjonującej. Przeczytaj, jakie korzyści niesie za sobą wybór właśnie tej ścieżki kariery. Z artykułu dowiesz się też, jakie przydatne funkcje i rozwiązania posiada program wFirma - Kadry i Płace, który usprawnia codzienną pracę kadrowych.

Co należy do obowiązków kadrowych?

Specjalista ds kadr i płac z pewnością nie może się nudzić, obowiązki są rozległe i wymagają wiedzy z różnego zakresu. Osoba pracująca w dziale kadr, zajmuje się szeroko pojętą tematyką pracownika i idącymi za tym działaniami w obszarze jego zatrudnienia, dokumentacji, a także rozliczeń.

Do obowiązków specjalisty ds kadr można zaliczyć między innymi:

 • prowadzenie i archiwizacja dokumentacji pracowniczej, np. akt osobowych pracowników, prowadzenie ewidencji czasu pracy i dokumentacji związanej ze zwolnieniami lekarskimi czy urlopami, 
 • rozliczanie wynagrodzeń oraz monitorowanie poprawności i terminowości wypłat,
 • przygotowanie dokumentów, w tym umowy, dla nowo zatrudnionego pracownika,
 • zgłaszanie pracowników do ewidencji ZUS,
 • prowadzenie rozliczeń z ZUS i US związanych z zatrudnianiem pracowników, np. sporządzanie deklaracji rozliczeniowych,
 • sporządzanie pism i zaświadczeń dla pracowników,
 • śledzenie zmian dotyczących prawa pracy, np. nowelizacji ustaw w tym aspekcie.

Jak można zauważyć, zakres obowiązków pracownika działu kadr jest dość szeroki i może ulegać zmianie w zależności od zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa.

Jak zacząć pracę jako specjalista ds kadr i płac?

Wyżej wymienione obowiązki wymagają dużej wiedzy merytorycznej z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń. Dużą pomocą w podjęciu pracy jest rozpoczęcie studiów bezpośrednio ukierunkowanych na tę tematykę lub udział w kursach czy szkoleniach. Dodatkowym atutem będzie znajomość programów kadrowo-płacowych, a także obsługa pakietu Office, zwłaszcza Excel’a.

Oprócz umiejętności twardych i rozległej wiedzy, warto zwrócić uwagę na umiejętności miękkie i cechy charakteru, które ułatwią odnalezienie się w tym zawodzie. Osoba na stanowisku kadrowym powinna charakteryzować się otwartością na ludzi, komunikatywnością, a także sprawnością w zarządzaniu i przekazywaniu informacji. Praca z dokumentami wymaga dokładności i dyskrecji, a także sumienności i terminowości.

Program Kadry i Płace wFirma

Pakiet Kadry i Płace wFirma usprawnia i ułatwia codzienną pracę kadrowych. Jest to program kadrowo-płacowy w pełni online, umożliwiający prowadzenie kadr, a także wyliczanie płac. Posiada wszelkie funkcje, które będą przydatne w pracy kadrowego. System wFirma to kompleksowe rozwiązanie, zapewniające bezpośrednią integrację z e-ZUS i PUE ZUS. Program do kadr i płac skierowany jest nie tylko do kadrowych, ale także do właścicieli firm lub wyznaczonego pracownika, którzy chcą zająć się sprawami kadrowymi.

Dzięki systemowi wFirma Kadry i Płace, będziesz w stanie:

 1. Generować potrzebne umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło), a także pozostałe wymagane dokumenty.
 2. System zintegrowany jest z ZUS-em i PUE, dlatego wyślesz deklaracje i dokumenty, zgłoszenia czy rozliczenia pracowników bezpośrednio ze swojego profilu.
 3. Program kadrowo - płacowy wFirma pozwala na prowadzenie rozliczeń podatkowych pracowników, co więcej system przy generowaniu deklaracji miesięcznych oraz rocznych, w tym PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, automatycznie uzupełni dane. Bezpośrednia integracja z Ministerstwem Finansów pozwoli wysyłać dokumenty bez konieczności użycia innych stron czy narzędzi.
 4. Systemy kadrowo płacowe pozwalają na łatwą ewidencję czasu pracy, dzięki czemu wyliczysz przepracowane godziny, policzysz nadgodziny w różnych systemach pracy, a także ustalisz indywidualny harmonogram.
 5. Przed zatrudnieniem nowego pracownika, wyślesz do niego, generowany w systemie kwestionariusz osobowy, który znacznie usprawni formalności i przyspieszy proces zatrudnienia.
 6. Prowadzić PPK pracowników oraz naliczać wpłaty i wyliczyć od nich podatek, a w razie konieczności wygenerować deklarację zgłoszeniową i rozliczeniową.

Praca kadrowych jest wymagająca, dlatego warto jest zaopatrzyć się w sprawny i kompleksowy system usprawniający, a także pomagający w codziennej pracy. 

Zapoznaj się z pakietem wFirma Kadry i Płace i poznaj więcej funkcji systemu!

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn