Przedsiębiorca, który zobowiązany jest być podatnikiem VAT lub dobrowolnie rejestruje się na potrzeby podatku od towaru i usług ma obowiązek dokonywać rozliczenia VAT w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Kiedy zatem rozliczenie VAT może być miesięczne, a kiedy kwartale? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
Niektórzy przedsiębiorcy na mocy ustawy o VAT podlegają obowiązkowi rejestracji do VAT bez możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, czyli do 200 000 zł osiągniętego obrotu ze sprzedaży towarów i usług.
W brzmieniu art. 113 ust. 13 ustawy o VAT są to przedsiębiorcy, którzy:
- oraz podmioty nie posiadające zarejestrowanej siedziby prowadzonej działalność na terenie Polski.
Poza warunkami, które obligują podatnika do rejestracji, może zdarzyć się, że przedsiębiorca mimo przysługującego mu zwolnienia podmiotowego w VAT, będzie chciał z niego zrezygnować i opodatkowywać swoją sprzedaż podatkiem VAT. W tym celu należy zawiadomić właściwy urząd skarbowy dla celów VAT dokonując zgłoszenia na formularzu VAT-R.
Co do zasady tuż po rejestracji do VAT przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczania podatku od towarów i usług w trybie miesięcznym w okresie pierwszych 12 miesięcy.
Rejestracja do VAT powoduje konieczność comiesięcznego składania pliku JPK_V7. W przypadku rozliczeń miesięcznych jest to JPK V7M, który składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Natomiast dla podatników rozliczających się kwartalnie jest to JPK V7K, który za dwa pierwsze miesiące kwartału składa się z części ewidencyjnej, a za trzeci miesiąc kwartału z części ewidencyjnej za ten miesiąc i części deklaracyjnej za cały kwartał. Plik JPK należy sporządzić co miesiąc (bez względu na częstotliwość rozliczania się z tytułu VAT) i zapłacić ewentualny podatek VAT z niej wynikający w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu (rozliczenia miesięczne) lub kwartale (rozliczenia kwartalne), za który podatnik rozlicza się przed urzędem skarbowym.
Po upływie wspomnianych 12 miesięcy przedsiębiorca może skorzystać z rozliczenia kwartalnego, po spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków.
Z kwartalnego rozliczenia VAT mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT od co najmniej 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja - nie jestem to jednak jedyny warunek decydujący o możliwości rozliczenia kwartalnego.
Przedsiębiorca chcący się rozliczać kwartalnie musi poza spełnieniem powyższego warunku posiadać status małego podatnika VAT, który należy rozumieć w myśl art. 2 pkt 25 ustawy o VAT jako podmiot:
- przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Jeśli zatem podatnik spełnia obydwa warunki, a chce rozliczać się kwartalnie, ma on obowiązek poinformować właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego dla celów VAT o zmianie sposobu rozliczenia, dokonując aktualizacji na formularzu VAT-R.
Podatnik rozliczający się kwartalnie ma obowiązek składać comiesięczne plik JPK_V7K w terminie do 25. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, tj.:
- złożenie części deklaracyjnej za dany kwartał obliguje podatnika także do uregulowania ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku VAT, o ile występuje w danym kwartale, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składany jest JPK_V7K.
System wFirma.pl umożliwia rozliczenie VAT kwartalne lub miesięczne wraz z automatycznym wygenerowaniem pliku JPK V7 oraz jego bezpośrednią wysyłką do urzędu.
Dla prawidłowego wygenerowania pliku JPK w formie rozliczenia kwartalnego należy w pierwszej kolejności dostosować ustawienia systemu poprzez USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT zaznaczając w polu DEKLARACJA VAT opcję KWARTALNA.
W celu wygenerowania JPK należy przejść do zakładki START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7 wskazując okres, za który jest składany.
Następnie wygenerowany plik można wysłać za pośrednictwem systemu zaznaczając go, wybierając z górnego paska akcji opcję WYŚLIJ DO MF.