Księgowość

Odliczenie składki zdrowotnej ZUS w 2022 roku

Zgodnie z nowelizacjami Polskiego Ładu 2.0 ponownie możliwe jest odliczenie składki zdrowotnej. Czy każdy przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania, może dokonać odliczeń? Jak wygląda proces odliczenia w systemie wFirma? Dowiedz się więcej o wpro

więcej

Nowy Polski Ład 2.0, czyli jak zmienić formę opodatkowania

Nowelizacje w Polskim Ładzie wprowadzają od lipca 2022 roku kolejne zmiany. Tym razem jedną z ważniejszych nowelizacji jest możliwość zmiany formy opodatkowania. Zmiany Polski Ład 2.0 - sprawdź jak wyglądają najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców!

więcej

Zmiana formy opodatkowania 2022 w trakcie roku

Według Nowego Ładu 2.0 przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania, którą wybrał na rok 2022. Jak wygląda zmiana formy opodatkowania w 2022 roku? Jak należy zgłosić zmianę? Czy system wFirma umożliwia przejście na inną formę opodatkowania?

więcej

Krajowy System e-Faktur (KSEF) - zmiany w sposobie fakturowania od 2022 roku

Krajowy System e-Faktur (KSeF) pozwala na wystawiania i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Dowiedz się czy e-Faktury są obowiązkowe oraz jakie korzyści niesie za sobą system e-faktur, a także jaki program do fakturowania wybrać

więcej

Ulga na zakup kasy fiskalnej po przekształceniu działalności

Obowiązkowa kasa fiskalna dotyczy przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Sprawdź, czy ulga na zakup kasy fiskalnej podlega zwrotowi w przypadku przekształcenia działalności!

więcej

Odliczenie VAT - kiedy i na jakich warunkach jest możliwe?

Zgodnie z przepisami podatkowymi przedsiębiorcy mają prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy. Sprawdź, kiedy możliwe jest odliczenie VAT!

więcej

Najem prywatny 2022 - formy opodatkowania

Wprowadzenie Polskiego Ładu miało m.in. na celu ujednolicenie opodatkowania najmu prywatnego. Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania w przypadku takiego najmu jest ryczałt ewidencjonowany. Najem prywatny w 2022 - sprawdź, co należy wiedzieć!

więcej

Koszty paliwa pojazdu użytkowanego w firmie

Temat rozliczenia kosztów użytkowania samochodu, a zwłaszcza kosztów paliwa jest kwestią, która szczególnie interesuje przedsiębiorców. Limity związane są ze sposobem użytkowania auta w przedsiębiorstwie. Zobacz jakie obowiązują w 2022 roku!

więcej

Wydatki na paliwo i koszty użytkowania samochodu - limit na 2022 rok

Limit wydatków na paliwo jest zależny od sposobu użytkowania samochodu w firmie. Do kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa można zaliczyć nie tylko paliwo, ale koszty eksploatacyjne. Wydatki na paliwo i koszty użytkowania samochodu - limit w 2022 roku.

więcej

Kwota wolna od podatku w 2022 roku

Polski Ład wprowadził wiele zmian od 2022 roku. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Warto zaznaczyć, iż kwota ta obowiązuje włącznie przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku? Sprawdź!

więcej

Przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku

Polski Ład wprowadził wiele zmian podatkowych. Dotyczą one m.in obowiązujących dotychczas progów podatkowych, a tym samym wyliczania podatku dochodowego w ramach skali podatkowej. Z czym wiąże się przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku? Sprawdź!

więcej

Wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż a Polski Ład

Nowe regulacje dotyczące sprzedaży samochodu wykupionego prywatnie z leasingu czekają na przedsiębiorców w 2022 roku. Wykup samochodu z leasingu - co się zmieni, jaka będzie stawka podatkowa i nowe reguły księgowania - o tym mówimy w artykule!

więcej

Dochód a przychód - definicja i różnica

Dochód i przychód to są jedne z kluczowych terminów w księgowości. Jednak czasami one są używane zamiennie, co jest ogromną pomyłką. Czym są koszty uzyskania przychodu? Dochód a przychód, ich definicja i różnica - to omawiamy w poniższym artykule!

więcej

Ryczałt 2022 - aktualne stawki opodatkowania

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności cechująca się stosunkowo niskimi stawkami, dlatego jest ona chętnie wykorzystywana. W minionych latach poszerzył się zakres działalności do tego uprawnionych. Poznaj aktualne stawki opodatkowania!

więcej

Skala podatkowa - jak obliczyć podatek dochodowy w 2022 roku?

Skala podatkowa to dotychczas najczęściej wykorzystywana forma opodatkowania przez przedsiębiorców. Zmiany, które wprowadził Polski Ład nie ominęły również jej. Modyfikacji uległ m.in limit progu podatkowego. Sprawdź, jak obliczyć podatek w 2022 roku!

więcej

"Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie" - relacja z webinaru

29 grudnia odbył się webinar organizowany przez serwis wFirma we współpracy z Ministerstwem Finansów. Tematem spotkania były zmiany podatkowe wprowadzane przez Polski Ład. Poruszone zostały najbardziej wątpliwe kwestie. Zobacz nagranie z wydarzenia!

więcej

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie - webinar z Ekspertami Ministerstwa Finansów

Polski Ład wprowadzi od nowego roku wiele zmian. Pomimo iż to temat poruszany już od wielu miesięcy, to wciąż powoduje wiele niepewności. Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie - zapraszamy na darmowy webinar z Ekspertami Ministerstwa Finansów!

więcej
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska