Księgowość

Kwota zmniejszająca podatek a kilka umów

Czym jest kwota zmniejszająca podatek? Kto i kiedy może skorzystać z tego przywileju? Jakie oświadczenie powinien złożyć pracownik w tym aspekcie? Jak rozliczyć wynagrodzenie zgodnie z kwotą zmniejszającą podatek? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Przychody i koszty w trakcie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność. Przychody i koszty w trakcie zawieszenia działalności - czy przedsiębiorca musi je ponosić? Jak należy uwzględnić je w systemie wFirma? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Ulga 4+ w zeznaniu rocznym a możliwość jej zastosowania

Ulga 4+ w zeznaniu rocznym to nowa preferencja, z której mogą skorzystać podatnicy posiadający co najmniej czworo dzieci. Jak skorzystać z ulgi oraz jak uwzględnić ją w zeznaniu rocznym generowanym w systemie wFirma? Wyjaśniamy w artykule!

więcej

Ulga dla młodych w zeznaniu rocznym

Ula dla młodych przysługuje osobom, które nie ukończyły 26. roku życia. Jakie jeszcze warunki musi spełnić osoba chcąc skorzystać z ulgi? Jak ją rozliczyć w zeznaniu rocznym w systemie wFirma? Wyjaśniamy w artykule!

więcej

Księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika z list płac

Począwszy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę należnych za styczeń 2023 roku zmienił się sposób księgowania składek społecznych finansowanych przez płatnika, czyli przedsiębiorcę. Jak wygląda księgowanie składek społecznych w systemie wFirma? Wyjaśniamy!

więcej

Ulga na dzieci w zeznaniu rocznym - komu przysługuje?

Złożenie zeznania rocznego to obowiązek podatnika, może on jednak skorzystać z dostępnych ulg, w tym z ulgi na dzieci. Ulga na dzieci - kto, kiedy oraz w jaki sposób może z niej skorzystać oraz jak wykazać ją w PIT-36? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Wybór formularza zeznania rocznego - ważne informacje

Podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Problem może sprawić już sam wybór formularza zeznania rocznego. Jak wybrać prawidłowy formularz, uwzględniając formę opodatkowania działalności? Wyjaśniamy!

więcej

Opodatkowanie najmu prywatnego - forma opodatkowania i rozliczenie roczne

Podatnik może zarówno prowadzić działalność gospodarczą oraz najem prywatny. Sprawdźmy więc, jak wygląda opodatkowanie najmu prywatnego oraz jak go rozliczyć na gruncie podatku dochodowego. Więcej informacji w artykule!

więcej

Przejście z etatu na działalność a kwota wolna od podatku

Coraz częściej zauważa się porzucenie pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnej działalności. Jak przejście z etatu na działalność wygląda w przypadku kwoty wolnej od podatku? Czy takie działanie daje prawo do ponownego uwzględnienia kwoty wolnej?

więcej

Wycofanie pojazdu osobowego z działalności - najważniejsze informacje

Z czym dla przedsiębiorcy wiąże się wycofanie pojazdu osobowego z działalności gospodarczej? Czy może tego dokonać w dowolnym momencie? Jak zgłosić wycofanie? Jakie skutki podatkowe może rodzić wycofanie pojazdu z działalności? Odpowiadamy na pytania!

więcej

Odliczenie wydatków związanych z pojazdem osobowym - ważne informacje

Większość przedsiębiorców w swojej działalności korzysta z samochodu. Sprawdźmy z czym wiąże się odliczenie wydatków związanych z pojazdem osobowym. Jak dodać pojazd do systemu wFirma i dokonać odliczeń wydatków? Więcej tutaj!

więcej

Rozliczenie VAT - miesięczne czy kwartalne?

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT maja obowiązek dokonywać rozliczenia VAT w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Które z nich może wybrać przedsiębiorca oraz jak wygląda rozliczenie VAT w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

Jak zaksięgować nieodpłatne świadczenia na gruncie PIT?

W prawie istnieje taki pojęcie jak nieodpłatne świadczenia. Czym są dokładnie i co się za nie uznaje? Jak należy dokonać księgowania nieodpłatnych świadczeń na gruncie podatku PIT? Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w artykule!

więcej

Dowód księgowy jako podstawa księgowania wydatków w KPiR

Dowód księgowy to podstawa dokonywania zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów. Które dokumenty możemy przyjąć za dowód księgowy? Jakie są metody ujmowania kosztów w KPiR? Jak należy dokonać księgowania w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

Czy wystawienie faktury ustrukturyzowanej jest obowiązkowe?

Wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur wkrótce wymusi na przedsiębiorcach wystawienie faktury ustrukturyzowanej. Czym się charakteryzuje taki typ faktury oraz jak wystawić ją w systemie, dowiesz się tego z artykułu. Koniecznie przeczytaj!

więcej

Odliczenie składki zdrowotnej ZUS w 2022 roku

Zgodnie z nowelizacjami Polskiego Ładu 2.0 ponownie możliwe jest odliczenie składki zdrowotnej. Czy każdy przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania, może dokonać odliczeń? Jak wygląda proces odliczenia w systemie wFirma? Dowiedz się więcej o wpro

więcej

Nowy Polski Ład 2.0, czyli jak zmienić formę opodatkowania

Nowelizacje w Polskim Ładzie wprowadzają od lipca 2022 roku kolejne zmiany. Tym razem jedną z ważniejszych nowelizacji jest możliwość zmiany formy opodatkowania. Zmiany Polski Ład 2.0 - sprawdź jak wyglądają najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców!

więcej

Zmiana formy opodatkowania 2022 w trakcie roku

Według Nowego Ładu 2.0 przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania, którą wybrał na rok 2022. Jak wygląda zmiana formy opodatkowania w 2022 roku? Jak należy zgłosić zmianę? Czy system wFirma umożliwia przejście na inną formę opodatkowania?

więcej

Krajowy System e-Faktur (KSEF) - zmiany w sposobie fakturowania od 2022 roku

Krajowy System e-Faktur (KSeF) pozwala na wystawiania i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Dowiedz się czy e-Faktury są obowiązkowe oraz jakie korzyści niesie za sobą system e-faktur, a także jaki program do fakturowania wybrać

więcej

Ulga na zakup kasy fiskalnej po przekształceniu działalności

Obowiązkowa kasa fiskalna dotyczy przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Sprawdź, czy ulga na zakup kasy fiskalnej podlega zwrotowi w przypadku przekształcenia działalności!

więcej
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz