Księgowość

Odliczenie wydatków związanych z pojazdem osobowym - ważne informacje

Większość przedsiębiorców w swojej działalności korzysta z samochodu. Sprawdźmy z czym wiąże się odliczenie wydatków związanych z pojazdem osobowym. Jak dodać pojazd do systemu wFirma i dokonać odliczeń wydatków? Więcej tutaj!

więcej

Rozliczenie VAT - miesięczne czy kwartalne?

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT maja obowiązek dokonywać rozliczenia VAT w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Które z nich może wybrać przedsiębiorca oraz jak wygląda rozliczenie VAT w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

Jak zaksięgować nieodpłatne świadczenia na gruncie PIT?

W prawie istnieje taki pojęcie jak nieodpłatne świadczenia. Czym są dokładnie i co się za nie uznaje? Jak należy dokonać księgowania nieodpłatnych świadczeń na gruncie podatku PIT? Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w artykule!

więcej

Dowód księgowy jako podstawa księgowania wydatków w KPiR

Dowód księgowy to podstawa dokonywania zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów. Które dokumenty możemy przyjąć za dowód księgowy? Jakie są metody ujmowania kosztów w KPiR? Jak należy dokonać księgowania w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

Czy wystawienie faktury ustrukturyzowanej jest obowiązkowe?

Wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur wkrótce wymusi na przedsiębiorcach wystawienie faktury ustrukturyzowanej. Czym się charakteryzuje taki typ faktury oraz jak wystawić ją w systemie, dowiesz się tego z artykułu. Koniecznie przeczytaj!

więcej

Odliczenie składki zdrowotnej ZUS w 2022 roku

Zgodnie z nowelizacjami Polskiego Ładu 2.0 ponownie możliwe jest odliczenie składki zdrowotnej. Czy każdy przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania, może dokonać odliczeń? Jak wygląda proces odliczenia w systemie wFirma? Dowiedz się więcej o wpro

więcej

Nowy Polski Ład 2.0, czyli jak zmienić formę opodatkowania

Nowelizacje w Polskim Ładzie wprowadzają od lipca 2022 roku kolejne zmiany. Tym razem jedną z ważniejszych nowelizacji jest możliwość zmiany formy opodatkowania. Zmiany Polski Ład 2.0 - sprawdź jak wyglądają najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców!

więcej

Zmiana formy opodatkowania 2022 w trakcie roku

Według Nowego Ładu 2.0 przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania, którą wybrał na rok 2022. Jak wygląda zmiana formy opodatkowania w 2022 roku? Jak należy zgłosić zmianę? Czy system wFirma umożliwia przejście na inną formę opodatkowania?

więcej

Krajowy System e-Faktur (KSEF) - zmiany w sposobie fakturowania od 2022 roku

Krajowy System e-Faktur (KSeF) pozwala na wystawiania i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Dowiedz się czy e-Faktury są obowiązkowe oraz jakie korzyści niesie za sobą system e-faktur, a także jaki program do fakturowania wybrać

więcej

Ulga na zakup kasy fiskalnej po przekształceniu działalności

Obowiązkowa kasa fiskalna dotyczy przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Sprawdź, czy ulga na zakup kasy fiskalnej podlega zwrotowi w przypadku przekształcenia działalności!

więcej

Odliczenie VAT - kiedy i na jakich warunkach jest możliwe?

Zgodnie z przepisami podatkowymi przedsiębiorcy mają prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy. Sprawdź, kiedy możliwe jest odliczenie VAT!

więcej

Najem prywatny 2022 - formy opodatkowania

Wprowadzenie Polskiego Ładu miało m.in. na celu ujednolicenie opodatkowania najmu prywatnego. Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania w przypadku takiego najmu jest ryczałt ewidencjonowany. Najem prywatny w 2022 - sprawdź, co należy wiedzieć!

więcej

Koszty paliwa pojazdu użytkowanego w firmie

Temat rozliczenia kosztów użytkowania samochodu, a zwłaszcza kosztów paliwa jest kwestią, która szczególnie interesuje przedsiębiorców. Limity związane są ze sposobem użytkowania auta w przedsiębiorstwie. Zobacz jakie obowiązują w 2022 roku!

więcej

Wydatki na paliwo i koszty użytkowania samochodu - limit na 2022 rok

Limit wydatków na paliwo jest zależny od sposobu użytkowania samochodu w firmie. Do kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa można zaliczyć nie tylko paliwo, ale koszty eksploatacyjne. Wydatki na paliwo i koszty użytkowania samochodu - limit w 2022 roku.

więcej

Kwota wolna od podatku w 2022 roku

Polski Ład wprowadził wiele zmian od 2022 roku. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Warto zaznaczyć, iż kwota ta obowiązuje włącznie przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku? Sprawdź!

więcej

Przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku

Polski Ład wprowadził wiele zmian podatkowych. Dotyczą one m.in obowiązujących dotychczas progów podatkowych, a tym samym wyliczania podatku dochodowego w ramach skali podatkowej. Z czym wiąże się przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku? Sprawdź!

więcej

Wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż a Polski Ład

Nowe regulacje dotyczące sprzedaży samochodu wykupionego prywatnie z leasingu czekają na przedsiębiorców w 2022 roku. Wykup samochodu z leasingu - co się zmieni, jaka będzie stawka podatkowa i nowe reguły księgowania - o tym mówimy w artykule!

więcej

Dochód a przychód - definicja i różnica

Dochód i przychód to są jedne z kluczowych terminów w księgowości. Jednak czasami one są używane zamiennie, co jest ogromną pomyłką. Czym są koszty uzyskania przychodu? Dochód a przychód, ich definicja i różnica - to omawiamy w poniższym artykule!

więcej

Ryczałt 2022 - aktualne stawki opodatkowania

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności cechująca się stosunkowo niskimi stawkami, dlatego jest ona chętnie wykorzystywana. W minionych latach poszerzył się zakres działalności do tego uprawnionych. Poznaj aktualne stawki opodatkowania!

więcej

Skala podatkowa - jak obliczyć podatek dochodowy w 2022 roku?

Skala podatkowa to dotychczas najczęściej wykorzystywana forma opodatkowania przez przedsiębiorców. Zmiany, które wprowadził Polski Ład nie ominęły również jej. Modyfikacji uległ m.in limit progu podatkowego. Sprawdź, jak obliczyć podatek w 2022 roku!

więcej
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn