Składki ZUS wspólników - najważniejsze informacje

Przedsiębiorcy w Polsce mogą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o spółkę cywilną oraz spółki handlowe, które można przydzielić do dwóch podstawowych kategorii: spółki osobowe oraz kapitałowe. Jednak w każdej z tych spółek jest inna możliwość podlegania do składek ZUS. Jak wyglądają składki ZUS wspólników?

Składki ZUS wspólnika spółki cywilnej

Spółka cywilna, która zatrudnia pracowników ma obowiązek zgłoszenia się do ZUS jako płatnik składek na formularzu ZUS ZPA. Ponadto wymagany jest formularz ZUS ZBA (jeśli spółka posiada rachunki bankowe inne niż podany w ZUS ZPA) oraz ZUS ZAA (informujący o jej adresach prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku gdy różnią się od wskazanej siedziby).

Również każdy wspólnik musi zgłosić siebie indywidualnie w ZUS jako płatnika składek oraz jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą poprzez formularz ZUS ZFA, a także deklarację ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Tym samym każdy wspólnik spółki cywilnej składa odrębne rozliczenia ZUS DRA ze swoim numerem NIP oraz podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, jak każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą.

ZUS w spółkach osobowych – zasady podlegania pod ZUS

Wspólnicy spółek osobowych są uważani za osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli za jednoosobowych przedsiębiorców, dlatego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz mogą dobrowolnie podlegać do ubezpieczenia chorobowego. Wspólnicy spółek osobowych opłacają takie same składki społeczne jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Każdy wspólnik takiej spółki również jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, jednak w większości przypadków wspólnicy spółek osobowych nie mogą skorzystać, ani z ulgi na start, ani z niższych składek społecznych takich jak preferencyjne składki ZUS oraz Mały ZUS Plus.

Właściwy kod tytułu ubezpieczeń, jaki powinien znaleźć się na formularzach składanych do ZUS, to 0543.

Spółka komandytowo-akcyjna a ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych są objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Komplementariusz ma obowiązek dokonania zgłoszenia do ZUS jako płatnik składek na własne ubezpieczenia, a także jako osoba ubezpieczona. Całość obowiązków ubezpieczeniowych spoczywa na nim, a spółka nie pełni roli płatnika składek.

ZUS w spółkach kapitałowych

W przypadku spółek kapitałowych, jej wspólnicy, co do zasady, nie posiadają tytułu do ubezpieczeń społecznych, z wyłączeniem wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ jest traktowany jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. ZUS w spółce z o.o. zapłaci również wspólnik zatrudniony na umowę zlecenie, umowę o pracę, czy kontrakt menedżerski.

Co do zasady wspólnicy wieloosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy nie są powiązani ze spółką umową o pracę, nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jednak jeśli wspólnicy dzielą się udziałami w spółce w taki sposób, iż jeden z nich będzie w posiadaniu 99%, a drugi 1% udziałów, to wspólników dzieli ,,iluzoryczna’’ ilość głosów i muszą oni płacić składki ZUS.

Dodanie wspólnika w systemie wFirma

Dodanie wspólnika lub udziałowca jest możliwe w zakładce USTAWIANIA » DANE PODSTAWOWE » RODZAJ FIRMY I WŁAŚCICIELE.

 

składki zus wspólników

 

Podsumowując obowiązek odprowadzania składek do ZUS dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek osobowych i wspólników w jednoosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn