Jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają księgowość?

Automatyzacja na dobre wchodzi do biur rachunkowych, dzięki narzędziom już dostępnym na rynku, ale też takim, które dopiero powstają, a dla których znamy zastosowanie sztucznej inteligencji. 

Pojawia się jednak wiele spekulacji w kontekście zagrożenia dla przyszłości zawodu księgowego. Podchodzimy do tego inaczej. Uważamy, że narzędzia oparte na algorytmach sztucznej inteligencji będą mogły w znacznym stopniu podnieść jakość i efektywność pracy księgowych i kadrowych. A przyszłość to jednolita ekosfera pracy dla wyżej wymienionych oraz dla przedsiębiorców i pracowników administracji skarbowej.

Efektywność Biura Rachunkowego: Klucz do rozwoju i stabilności

Podnoszenie efektywności pracy w biurach rachunkowych umożliwia obsługę większej ilości klientów w tym samym czasie. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na generowanie wyższych przychodów za świadczone usługi.

Elastyczność na zmiany 

W kontekście zmian w przepisach podatkowych czy prawnych, biura rachunkowe o wysokiej efektywności są bardziej odporne na wahania rynkowe. W przypadku niewielkiej liczby obsługiwanych firm nawet utrata 10-15 klientów może stanowić znaczące wyzwanie. Natomiast duże biuro, obsługujące znacznie więcej klientów, jest bardziej elastyczne oraz stabilne, przyswajając te zmiany bez większego wpływu na codzienną działalność. 

Pozyskiwanie nowych klientów w świetle wysokiej efektywności

Wysoka efektywność pracy idzie w parze ze zdolnością do przyciągania nowych klientów. Coroczny przepływ około 10 tysięcy firm z samodzielnej księgowości wFirma.pl do efektywnych biur rachunkowych potwierdza, iż luka powstała w wyniku usprawnienia swojej pracy jest szybko wypełniona nowymi klientami, co wzmacnia pozycję biura na rynku.

Podsumowując, wysoka efektywność pracy biura rachunkowego to nie tylko klucz do sukcesu operacyjnego, ale również otwiera drzwi do zrównoważonego rozwoju i stabilności, czyniąc biuro gotowym na dynamiczne zmiany i pozyskiwanie nowych klientów.

Inteligentne schematy księgowe — rewolucja w księgowości

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur jako obowiązkowego oznacza przełom w księgowości. Wszystkie krajowe faktury zostaną automatycznie odczytane, wraz z nazwami pozycji zakupu. System, rozumiejąc kontekst firmy nabywcy, automatycznie wskaże schemat księgowy. 

Rola księgowego ograniczy się do weryfikacji zapisów. Algorytmy sztucznej inteligencji będą analizować wybory tysięcy księgowych korzystających z tego samego systemu i uczyć się na podstawie ich akceptacji i poprawek. Dzięki temu system będzie w stanie sugerować najbardziej prawdopodobny schemat księgowy w kolejnych przypadkach. 

Integracja z e-bankowością

Zgodnie z dyrektywą PSD-2 banki udostępniają historię transakcji poprzez API, co pozwala na automatyczne parowanie transakcji z dokumentami księgowymi. System księgowy łącząc się z bankiem na bieżąco, informuje księgowego o transakcjach automatycznych lub do ręcznego rozpatrzenia. Rzetelnie prowadzone rozrachunki umożliwiają automatyczną korektę kosztów i VAT w przypadku opóźnień płatności powyżej 90 dni.

Jednolita ekosfera pracy

Jeden system łączący księgowych, kadrowych i przedsiębiorców przyspiesza pracę i usprawnia procesy. Z pracy jednej osoby korzysta kilka kolejnych. Wystawione faktury sprzedaży są automatycznie zaksięgowane, a wygenerowaną listę płac widzi przedsiębiorca i może ją wprost z systemu eksportować do banku.

Operacje masowe

Wszystkie operacje masowe przyczyniają się do ogromnych oszczędności czasu. 

Z jednego panelu z listą klientów możliwe jest dla wybranych lub wszystkich firm:

  • generowanie zaliczek na PIT, plików JPK V7, deklaracji ZUS DRA,
  • wysyłanie deklaracji do urzędu skarbowego lub ZUS,
  • przekazywanie wyników wyliczeń podatków/ZUS przez maila lub SMS-a,
  • wysyłanie przypomnień o dokumentach do księgowania,
  • wysyłanie przypomnień o nieuregulowanych płatnościach.

Komunikacja z klientem

Dzisiaj komunikacja z biurem rachunkowym odbywa się głównie online, często przez różne komunikatory, przez co ciężko szybko odnaleźć potrzebne informacje. To rozwiązanie nie sprawdza się również w zakresie nieobecności pracowników, spowodowanych urlopami czy nagłymi zwolnieniami.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest moduł komunikacji w systemie księgowym, umożliwiający przesyłanie wiadomości i plików. Właściciel biura ma dostęp do historii, łatwo udostępniając ją innym pracownikom. Ponadto notatki od klienta z uzasadnieniem wydatku zostają podpięte pod zapis księgowy.

Przyszłość — jednolita ekosfera pracy i rozwój

Przyszłość to jedna ekosfera pracy, umożliwiająca dostęp do danych dla biur rachunkowych, przedsiębiorców oraz administracji skarbowej. Czynności sprawdzające będą wykonywane z minimalnym zaangażowaniem opiekuna księgowego danej firmy.

Oprogramowanie księgowe stanie się centrum rozwoju osobistego, oferując dostęp do artykułów, webinarów i szkoleń, nie opuszczając tej samej platformy. Rozwijane będą również narzędzia analityczne, umożliwiające przewidywanie potrzeb finansowych, dostaw i zatrudnienia. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego wystąpienia na konferencji dla Biur Rachunkowych, w którym omawiamy szerzej opisane wyżej zagadnienia:

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz