Automatyzacja procesów w biurze rachunkowym - księgowość w dobie sztucznej inteligencji - materiał z MKBR 2023

26-27.10.2023 r. w Kielcach odbył się “IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych MKBR”. To największe takie wydarzenie w Polsce. W tym roku uczestnicy mieli szansę porozmawiać o przyszłości branż, nowych technologiach jak i o zmianach w prawie, w tym wchodzącym niedługo obligatoryjnie w życie KSeF. Właściciele i pracownicy biur rachunkowych mogli zapoznać się z korzyściami jakie niesie oprogramowanie wFirma dla Biur Rachunkowych nie tylko przy stoisku, ale także podczas panelu na temat automatyzacji procesów w biurze rachunkowym i sztucznej inteligencji w księgowości, który cieszył się licznym zainteresowaniem. Co zostało omówione podczas warsztatów? O tym poniżej.

Automatyzacja procesów w biurze rachunkowym kluczem efektywnego prowadzenia biznesu

Wejście w życie KSeF z pewnością zautomatyzuje procesy księgowe w biurach rachunkowych. Będą one jednakże zobligowane wprowadzić zmiany w obecnych procesach. Właśnie od tego aspektu swój panel zaczęła nasza ekspertka: Ewa Szpytko-Waszczyszyn. W prowadzonym przez siebie warsztacie mówiła jak wykorzystać nadchodzące zmiany w prawie i dostępne już dziś na rynku narzędzia (księgowość online) wspierające biura rachunkowe w efektywnym działaniu. Wskazała 3 najważniejsze filary: 

  • jednolite środowisko pracy, czyli wspólna praca na jednym systemie biura rachunkowego i przedsiębiorcy,
  • automatyzacja i sztuczna inteligencja,
  • oszczędność czasu dzięki masowym działaniom, czyli wykorzystanie możliwości technicznych do wykonywania zbiorczych działań na wielu firmach równolegle.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak pozytywnie nastawić się i wykorzystać KSeF poprzez: połączenie księgowości z Krajowym Systemem eFaktur, zarządzanie uprawnieniami z poziomu systemu księgowego, czy automatyzację procesu księgowania dzięki zaangażowaniu księgowego i przedsiębiorcy pracujących na jednym, wspólnym systemie. 

Nasza ekspertka wyjaśniła również jakie funkcje systemu księgowego będą przydatne biurom z uwagi na zmianę modelu księgowania z dotychczasowego rozliczania firm po zakończeniu miesiąca na rzecz bieżącego rozliczania jakie przyniesienie korzystanie z KSeF. Podczas warsztatów padła również odpowiedź na pytanie dlaczego system online daje przewagę. Zwrócono uwagę jak dzięki nowoczesnemu systemowi do księgowości wFirma dla Biur Rachunkowych zadbać o bezpieczeństwo komunikacji między biurem, a przedsiębiorcą i pokazano przykłady usprawnień wynikających z pracy przedsiębiorcy i księgowego w jednolitej ekosferze.

 

 

 

Sztuczna inteligencja jako przyszłość księgowości w tym wFirmy

Sztuczna inteligencja staje się wiodącą innowacją na całym świecie, również w zakresie księgowości. Systemy online, które opierają swoje działania na mechanizmach sztucznej inteligencji, stanowią przewagę nad pozostałymi oprogramowaniami. Nasza ekspertka na podstawie konkretnych działań systemowych zobrazowała uczestnikom rozwiązania, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, aby zautomatyzować i tym samym usprawnić procesy księgowania i to już niebawem. Przykładem są: automatyczne weryfikowanie zmian przepisów i automatyczne pobieranie historii transakcji z banku z ich parowaniem z dokumentami w systemie księgowym. Wyjaśniła również, jak sztuczna inteligencja będzie wspierała księgowych w procesie kwalifikacji kosztów i nie tylko. Pokazując tym samym jak pozytywnie wykorzystać AI bez obaw o swoje stanowisko i bez potrzeby rywalizowania z nią. Dzięki temu uczestnicy upewnili się, że ich rola jako księgowych w dobie sztucznej inteligencji wciąż pozostaje kluczowa i nie ma obaw, że nowoczesne technologie ich zastąpią.  

Bez dwóch zdań automatyzacja procesów księgowych pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zadań. Dzięki temu, biuro rachunkowe może obsłużyć większą liczbę klientów w krótszym czasie, co przekłada się na zwiększenie zysków. Z powodu zmian jakie nadchodzą zarówno w prawie jak i w technologii księgowym może nasuwać się myśl: czy sztuczna inteligencja może całkiem kiedyś zastąpić ich pracę? Czy KSeF może być pozytywną zmianą w ich codziennej pracy? Jak będzie wyglądał nowoczesny model księgowy współpracy z klientem-przedsiębiorcą? Na te pytania odpowiedzieliśmy podczas warsztatów! Zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału:

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz