Pracownik, który choruje powinien za ten czas mieć pomniejszone wynagrodzenie zasadnicze i dodatkowo wypłacone wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu choroby?
W miesiącu, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym wynagrodzenie zasadnicze powinno być pomniejszone. Należy dokonać tego w 3 krokach:
Otrzymana kwota stanowi wynagrodzenie brutto za dany miesiąc. Od tej kwoty w standardowy sposób należy odjąć składki ZUS oraz podatek dochodowy.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego zaczyna przysługiwać po 30 dniach nieprzerwanego obowiązywania ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie to należy się za każdy dzień niezdolności do pracy, licząc wraz z dniami wolnymi.
Podstawa wymiaru chorobowego to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, do momentu, kiedy powstała niezdolność do pracy. Od wynagrodzenia będącego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe, należy odliczyć potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, czyli od kwoty wynagrodzenia brutto należy odjąć sumę procentu powyższych składek (13,71%).Otrzymany wynik dzieli się na 30 dni, a następnie mnoży razy 80% lub 100% (w zależności od powodu niezdolności do pracy). Na końcu wynik mnoży się przez dni pozostawania na zwolnieniu lekarskim.
Po przekroczeniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy, od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który jest finansowany ze środków ZUS. Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, to ZUS je wypłaca. Pracodawca ma obowiązek przekazania do ZUS wypełnionego zaświadczeniem Z-3.
W systemie wFirma po wprowadzeniu nieobecności KADRY » GRAFIK, podczas wyliczania list płac KADRY » LISTY» PŁAC» ZBIORCZE » DODAJ wynagrodzenie zasadnicze zostanie automatycznie pomniejszane za czas choroby i zostanie wyliczone wynagrodzenie/zasiłek chorobowy. Dzięki temu proces obliczenia wynagrodzenia będzie bardzo prosty!