Kadry i płace

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - co warto wiedzieć?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest formą zakończenia stosunku pracy, która może zostać dokonana z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Zamiast okresu wypowiedzenia strony mogą ustalić dowolną datę rozwiązania umowy. Dowiedz się więcej!

więcej

Niższe wynagrodzenie po zakończeniu zatrudnienia - nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące oświadczeń płacowych powodują niższe wynagrodzenie po zakończeniu zatrudnienia. Pracownicy i pracodawcy powinni być świadomi tych zmian. Jakie oświadczenie stosuje się po zakończeniu umowy? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Osoba współpracująca musi być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Członek rodziny może pomagać w prowadzeniu działalności i staje się wtedy tzw. osobą współpracującą. Czy osoba współpracująca musi zostać zgłoszona do ubezpieczeń ZUS bez względu na formę jej zatrudnienia? Wyjaśniamy w artykule!

więcej

Czym jest zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej?

W kwietniu 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące work life balance. Umożliwiają one pracującym rodzicom skorzystanie z nowych środków. Jednym z nich jest zwolnienie z pracy z powodu wystąpienia siły wyższej. Z czym dokładnie się to wiąże? Odpowiadamy!

więcej

Zwolnienie z powodu siły wyższej - nowelizacje w Kodeksie pracy

W ostatnim czasie miało miejsce wiele nowelizacji w Kodeksie pracy, w tym również tzw. zwolnienie z powodu siły wyższej, które zakłada możliwość wybrania wolnego z powodu wyjątkowej sytuacji, np. rodzinnej. Jak dokładnie wygląda ten przepis? Wyjaśniamy!

więcej

Roczna składka zdrowotna - jak rozliczyć w systemie wFirma?

Kiedy należy dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej oraz kogo ona dotyczy? Jak wygląda naliczanie składki zdrowotnej w odniesieniu do konkretnej formy opodatkowania? Roczna składka zdrowotna - jak rozliczyć w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

Zatrudnienie małżonka na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie małżonka - czy jest możliwe w firmie? Jak należy rozliczyć osobę współpracującą? Czy jest ona rozliczana tak jak inni pracownicy? Jak zatrudnić małżonka w systemie wFirma? Odpowiadamy w artykule!

więcej

E-akta osobowe - zmiany w prawie!

Zatrudniając pracownika pracodawca musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, a jednym z nich jest prowadzenie akt osobowych swoich pracowników. Czy e-akta osobowe mogą być obowiązkowe? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Autozapis PPK - na czym polega i jakie obowiązki nakłada na pracodawców?

Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązują każdego pracodawcę. W tym roku dochodzi do tego tzw. autozapis PPK. Czym jest autozapis PPK? Jakie dodatkowe obowiązki przynosi pracodawcy? Wyjaśniamy w artykule.

więcej

Umowa zlecenie ze studentem - co warto wiedzieć?

Jaki rodzaj umowy najlepiej jest zawrzeć z studentem lub osobą uczącą się do 26. roku życia? Czy umowa zlecenie ze studentem to korzystne rozwiązanie dla pracodawcy? Jakie są wady i zalety tego rodzaju umowy? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Zwolnienie ze świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Pracownik, który został zwolniony może otrzymać wraz z wypowiedzeniem zwolnienie ze świadczenia pracy. Co dokładnie to oznacza? Jakie są prawa pracodawcy w aspekcie zwolnienia ze świadczenia pracy? Więcej informacji w artykule!

więcej

Niewykorzystany urlop - czy przepada?

Urlop wypoczynkowy należy się osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Czy w przypadku, gdy pracownikowi pozostanie niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent za pozostałe dni? Jak sprawdzić zaległy urlop w systemie? Wyjaśniamy!

więcej

Roczna informacja dla osoby ubezpieczonej- kiedy należy ją przekazać?

Jednym z obowiązków pracodawcy jest informowanie pracowników o naliczonych składkach za poprzedni rok, z wyszczególnieniem na konkretne miesiące. Czym dokładnie jest roczna informacja dla osoby ubezpieczonej? Kiedy i komu należy ją przekazać?

więcej

Coroczny obowiązek PIT-11

Do końca stycznia pracodawca zobligowany jest do dostarczenia PIT-11 do urzędu skarbowego, następnie do końca lutego powinien przekazać go pracownikowi. Sprawdźmy, jak dokonać tego obowiązku oraz co grozi za jego niedotrzymanie. Więcej w artykule!

więcej

Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu choroby?

Każdemu pracownikowi zdarza się zachorować, dlatego warto wiedzieć jak wygląda wyliczanie wynagrodzenia za okres choroby. W systemie wFirma proces ten jest automatyczny. Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu choroby? Wyjaśniamy!

więcej

Kto musi złożyć PIT 2? Najważniejsze informacje.

Już od przyszłego roku pojawi się nowy formularz PIT-2 - jak wygląda oraz kto musi złożyć PIT 2? Najważniejsze informacje o PIT-2 w artykule. Czytaj więcej!

więcej

Przejście na umowę zlecenie po zakończeniu umowy o pracę u tego samego pracodawcy

Czy przejście na umowę zlecenie po zakończeniu umowy o pracę u tego samego pracodawcy jest możliwe i zgodne z przepisami? Co należy uwzględnić przy takim rozwiązaniu? Odpowiadamy!

więcej

Kiedy można podpisać porozumienie stron?

Rozwiązanie umowy o pracę poprzez porozumienie stron jest stosowane zarówno przez pracowników jak i przez pracodawców. Na czym dokładnie polega oraz jak wygląda? Dowiedz się z artykułu!

więcej

Czy pracodawca może samodzielnie przeprowadzić szkolenie BHP?

Szkolenie BHP - co powinien wiedzieć pracodawca w tym temacie. Czy przedsiębiorca może sam poprowadzić szkolenie dla swoich pracowników, czy musi mieć odbyty kurs? Co mówi na ten temat prawo? Wyjaśniamy!

więcej

Zmiana wynagrodzenia lub zapisów w umowie - jakie dokumenty?

Pracodawca może chcieć dokonać pewnych zmian w podpisanej umowie z pracownikiem, np. zmiana wynagrodzenia czy warunków pracy. Zmiana wynagrodzenia lub zapisów w umowie - jak należy ją przeprowadzić? Jakie dokumenty należy przedłożyć pracownikowi?

więcej
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz