Dokumentacja

Zwolnienie z powodu siły wyższej - nowelizacje w Kodeksie pracy

W ostatnim czasie miało miejsce wiele nowelizacji w Kodeksie pracy, w tym również tzw. zwolnienie z powodu siły wyższej, które zakłada możliwość wybrania wolnego z powodu wyjątkowej sytuacji, np. rodzinnej. Jak dokładnie wygląda ten przepis? Wyjaśniamy!

więcej

Roczna składka zdrowotna - jak rozliczyć w systemie wFirma?

Kiedy należy dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej oraz kogo ona dotyczy? Jak wygląda naliczanie składki zdrowotnej w odniesieniu do konkretnej formy opodatkowania? Roczna składka zdrowotna - jak rozliczyć w systemie wFirma? Odpowiadamy!

więcej

E-akta osobowe - zmiany w prawie!

Zatrudniając pracownika pracodawca musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, a jednym z nich jest prowadzenie akt osobowych swoich pracowników. Czy e-akta osobowe mogą być obowiązkowe? Odpowiadamy w artykule!

więcej

Autozapis PPK - na czym polega i jakie obowiązki nakłada na pracodawców?

Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązują każdego pracodawcę. W tym roku dochodzi do tego tzw. autozapis PPK. Czym jest autozapis PPK? Jakie dodatkowe obowiązki przynosi pracodawcy? Wyjaśniamy w artykule.

więcej

Zwolnienie ze świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Pracownik, który został zwolniony może otrzymać wraz z wypowiedzeniem zwolnienie ze świadczenia pracy. Co dokładnie to oznacza? Jakie są prawa pracodawcy w aspekcie zwolnienia ze świadczenia pracy? Więcej informacji w artykule!

więcej

Niewykorzystany urlop - czy przepada?

Urlop wypoczynkowy należy się osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Czy w przypadku, gdy pracownikowi pozostanie niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent za pozostałe dni? Jak sprawdzić zaległy urlop w systemie? Wyjaśniamy!

więcej

Roczna informacja dla osoby ubezpieczonej- kiedy należy ją przekazać?

Jednym z obowiązków pracodawcy jest informowanie pracowników o naliczonych składkach za poprzedni rok, z wyszczególnieniem na konkretne miesiące. Czym dokładnie jest roczna informacja dla osoby ubezpieczonej? Kiedy i komu należy ją przekazać?

więcej

Coroczny obowiązek PIT-11

Do końca stycznia pracodawca zobligowany jest do dostarczenia PIT-11 do urzędu skarbowego, następnie do końca lutego powinien przekazać go pracownikowi. Sprawdźmy, jak dokonać tego obowiązku oraz co grozi za jego niedotrzymanie. Więcej w artykule!

więcej

Kto musi złożyć PIT 2? Najważniejsze informacje.

Już od przyszłego roku pojawi się nowy formularz PIT-2 - jak wygląda oraz kto musi złożyć PIT 2? Najważniejsze informacje o PIT-2 w artykule. Czytaj więcej!

więcej

Przejście na umowę zlecenie po zakończeniu umowy o pracę u tego samego pracodawcy

Czy przejście na umowę zlecenie po zakończeniu umowy o pracę u tego samego pracodawcy jest możliwe i zgodne z przepisami? Co należy uwzględnić przy takim rozwiązaniu? Odpowiadamy!

więcej

Kiedy można podpisać porozumienie stron?

Rozwiązanie umowy o pracę poprzez porozumienie stron jest stosowane zarówno przez pracowników jak i przez pracodawców. Na czym dokładnie polega oraz jak wygląda? Dowiedz się z artykułu!

więcej

Czy pracodawca może samodzielnie przeprowadzić szkolenie BHP?

Szkolenie BHP - co powinien wiedzieć pracodawca w tym temacie. Czy przedsiębiorca może sam poprowadzić szkolenie dla swoich pracowników, czy musi mieć odbyty kurs? Co mówi na ten temat prawo? Wyjaśniamy!

więcej

Zmiana wynagrodzenia lub zapisów w umowie - jakie dokumenty?

Pracodawca może chcieć dokonać pewnych zmian w podpisanej umowie z pracownikiem, np. zmiana wynagrodzenia czy warunków pracy. Zmiana wynagrodzenia lub zapisów w umowie - jak należy ją przeprowadzić? Jakie dokumenty należy przedłożyć pracownikowi?

więcej

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Czy chorego pracownika można zwolnić? Co do zasady nie! Jednak czy istnieją jakieś wyjątki w tej kwestii? Co należy wiedzieć? Wypowiedzenie umowy o pracę podczas świadczenia rehabilitacyjnego - najważniejsze informacje dla pracodawcy!

więcej

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który długo choruje?

Długotrwałe lub częste przebywanie pracownika na L4 może irytować pracodawcę i źle działać na prosperowanie firmy. Jak może zachować się przedsiębiorca w takiej sytuacji? Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który długo choruje?

więcej

Czy odprawa pośmiertna może być wypłacona w ratach?

Odprawa pośmiertna dla rodziny zmarłego - kiedy i komu przysługuje? Czy może zostać wypłacona w ratach? Czy pracodawca zawsze jest zobligowany do wypłaty odprawy? Sprawdźmy! Więcej informacji w artykule.

więcej

Rozwiązanie umowy przez pracownika

Rozwiązanie umowy łączy się z dotrzymaniem pewnych obowiązków. Jakie są prawa pracodawcy w takim przypadku? Jak wygląda okres wypowiedzenia oraz czy pracownik może odejść z miejsca pracy z dnia na dzień? Dowiedz się, jak rozwiązać umowę w systemie wFirma!

więcej

Świadectwo pracy - czy wpisuje się zwolnienia lekarskie pracownika?

Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument zawierający informacje o okresie pracy u byłego pracodawcy. Co dokładnie powinno się w nim znaleźć? Czy świadectwo pracy zawiera wszystkie zwolnienia lekarskie? Odpowiedź w artykule!

więcej

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Zwolnienie lekarskie wstecz - jak dokładnie wygląda i działa? Wyjaśniamy w jakich przypadkach można skorzystać oraz czy taki rodzaj zwolnienia może uchronić przed utratą pracy. Co więcej dowiedz się, jak wygląda dodawanie zwolnień w systemie wFirma!

więcej

Panel pracownika - jakie korzystne funkcje zawiera?

Zatrudnienie pracownika w firmie łączy się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Na szczęście pomocny przedsiębiorcy może być dobry program płacowo-kadrowy z funkcjonalnością Panel Pracownika. Sprawdź, jak codzienną pracę może ułatwić ePracownik!

więcej
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn