Zwolnienie ze świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Bywają sytuacje, kiedy pracownik zostaje zwolniony z pracy i pracodawca nie chce, aby świadczył on pracę podczas wypowiedzenia. Czy pracodawca może go wysłać do domu? Jak wygląda wtedy kwestia finansowa? Jak wygląda zwolnienie ze świadczenia pracy podczas wypowiedzenia? Odpowiadamy w artykule!

Zwolnienie ze świadczenia pracy

Zgodnie z kodeksem pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Co ważne nie ma znaczenia, z czyjej inicjatywy nastąpiło rozwiązanie umowy. Pracodawca w każdej sytuacji może skorzystać z prawa do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Przed zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca powinien nakazać osobie zatrudnionej wykorzystanie pozostałego urlopu wypoczynkowego, jednak nie jest to obowiązkowe. 

Prawo do wynagrodzenia

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie musi dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, a tylko jego części. Pracodawca może zadecydować, że zwolni pracownika, np. tylko z ostatniego tygodnia pracy w przypadku kiedy, np. osoba ta powinna coś dokończyć w firmie lub przekazać odpowiedzialności, czy swoje projekty inny pracownikom. Jeżeli strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji, która zabrania podjęcia pracy w innej firmie w okresie zatrudnienia, bądź po jego zakończeniu, to pracownik może podjąć pracę podczas okresu wypowiedzenia. Zwolnienie ze świadczenia pracy wydaje się więc całkiem korzystnym rozwiązaniem dla pracownika. 

Jak powinno wyglądać zwolnienie ze świadczenia pracy?

Kodeks pracy jasno nie określa formy zwolnienia ze świadczenia pracy. Przyjmuje się, że powinna być to forma pisemna. Z pisma powinno wynikać, że zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik powinien też otrzymać informację w jakim okresie zostaje z tego obowiązku zwolniony. 

Zwolnienie z pracy w systemie wFirma 

W systemie wFirma.pl można dodać zakończenie umowy o pracę w zakładce KADRY » UMOWY zaznaczyć daną umowę oraz wybrać opcję DODAJ » ZAKOŃCZENIE.

 

zwolnienie ze świadczenia pracy

 

W oknie dodawania zakończenia umowy o pracę należy wybrać podstawę rozwiązania umowy. W zależności od rodzaju umowy oraz podstawy rozwiązania umowy, system może wymagać podania powodu ustania stosunku pracy lub wybrania okresu wypowiedzenia umowy. Wybrana podstawa rozwiązania umowy jest automatycznie wykazywana w świadectwie pracy. Tryb edycji pozwala na wprowadzanie zapisów dotyczących zwolnienia ze świadczenia pracy. 

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska