Wydatki na paliwo i koszty użytkowania samochodu - limit na 2022 rok

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają wliczyć w koszty wydatki na paliwo i eksploatację samochodów osobowych w firmie muszą się liczyć z limitami. Limit wydatków zależeć będzie od sposobu użytkowania pojazdu w działalności. Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać nawet 75% kosztów. Przeczytaj, ile będą wynosić limity w 2022 roku!

Limity obowiązujące w 2022 roku

Możliwość odliczenia wszelkich kosztów związanych z używaniem samochodu osobowego w firmie została w dużej mierze ograniczona. Limity z poprzednich lat, które zależały od sposobu nabycia samochodu w przedsiębiorstwie zostały utrzymane i obowiązują również w 2022 roku.

Koszty samochodu firmowego

Koszt podatkowy dla pojazdów używanych przez przedsiębiorcę w sposób mieszany, czyli zarówno w firmie, jak i prywatnie wynosi 75% wartości całej sumy wydatków. Należy wspomnieć, że jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji pojazdów dla celów VAT, to uznaje się, że jest on wykorzystywany także prywatnie. 

Koszty samochodu prywatnego  

W przypadku, gdy podatnik używa na potrzeby firmy pojazd prywatny może odliczyć tylko 20% wydatków eksploatacyjnych na paliwo i koszty utrzymania samochodu bez względu na ilość przejechanych kilometrów.

Jak zaksięgować wydatki związane z pojazdem?

Bez względu na to, w jaki sposób użytkujesz pojazd w przedsiębiorstwie, w łatwy sposób odliczysz wszelkie poniesione przez siebie koszty w systemie wFirma. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://pomoc.wfirma.pl/-zakup-paliwa-do-pojazdu

 

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska