Podstawą dokonywania zapisów w Księdze Przychodów i Rozchodów jest dowód księgowy, czyli dokument potwierdzający fakt dokonania operacji gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić dany dokument, aby uznać go za dowód księgowy? W artykule przedstawiamy wymogi formalne dowodów księgowych oraz ich rodzaje!
Definicję kosztu podatkowego wskazuje art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
W celu zakwalifikowania wydatku do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej należy ustalić, czy spełnia on łącznie poniższe warunki:
Wspomniany katalog wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, obejmuje m.in.:
Prowadząc ewidencję księgową na podstawie KPiR przedsiębiorca zobowiązany jest ujmować koszt jedną z wybranych metod:
Metoda memoriałowa zobowiązuje przedsiębiorcę do podziału kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem uzyskanym w danym roku podatkowym. Właściwy podział kosztów jest istotny z punktu widzenia zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Koszty bezpośrednio związane z osiągniętym dochodem, tj. poniesione w danym roku podatkowym lub następnym, ale przed złożeniem rocznych zamknięć – należy uwzględnić w roku, w którym uzyskano odpowiadający im przychód.
Z kolei koszty pośrednie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dniu wystawienia faktury.
Drugim sposobem ujmowania kosztów jest metoda uproszczona (kasowa), zgodnie z którą koszty są odliczane w roku podatkowym, w którym zostały poniesione przez przedsiębiorcę, niezależnie od okresu którego dotyczą. Uproszczone podejście nie rozdziela kosztów związanych z uzyskanymi przychodami na koszty bezpośrednie i pośrednie.
Podstawę zapisów w KPiR stanowi dowód księgowy, którego ściśle określa § 11-13 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dowody księgowe stanowią zatem:
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie;
- na podstawie których są dokonywane w księdze zapisy, mają znajdować się na stałe w miejscu zamieszkania rolnika, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu - w miejscu prowadzenia lub przechowywania księgi przez to biuro.
System wFirma umożliwia księgowanie wydatków ponoszonych przez przedsiębiorcę, które automatycznie na podstawie wybranego schematu księgowego ujmowane są w KPiR.
Wydatki udokumentowane fakturami księguje się poprzez WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT/ FAKTURA BEZ VAT (w przypadku podatników VAT) lub WYDATEK (w przypadku nievatowców).
W oknie, które się pojawi należy wprowadzić dane z faktury, a następnie wskazać właściwy rodzaj wydatku.
Wydatek zostanie zaksięgowany we właściwej kolumnie KPiR, zgodnie z wybranym rodzajem wydatku oraz w rejestrze VAT zakupów (jeśli będzie zaksięgowany schematem FAKTURA VAT).
W celu udokumentowania wydatku dowodem wewnętrznym należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY.
W oknie, które się pojawi należy wybrać schemat księgowy:
i wprowadzić opis wydatku oraz jego kwotę.
Dodatkowo przy księgowaniu dowodu wewnętrznego można załączyć dokument, na podstawie którego ujmowany jest wydatek - w tym celu należy wybrać opcję ZAŁĄCZ PLIKI.
Wydatek zostanie zaksięgowany we właściwej kolumnie KPiR, zgodnie z wybranym schematem księgowym.