Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca mógł dokonać wycofania pojazdu będącego majątkiem w prowadzonej działalności gospodarczej. Warto jednak zwrócić uwagę, że wycofanie może rodzić skutki podatkowe na gruncie VAT. Jak zatem należy powinno wyglądać wycofanie pojazdu osobowego z działalności?
Przedsiębiorca, który decyduje się na wycofanie pojazdu z działalności ma obowiązek sporządzić protokół przekazania środka trwałego na cele własne. Dokument powinien zawierać następujące dane:
Protokół zawierający powyższe dane może zatem przyjąć poniższą formę.
...................................................... (miejscowość, data) .............................................. .............................................. .............................................. (dane firmy)
PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA ŚRODKA TRWAŁEGO NA POTRZEBY WŁASNE
Z dniem ................................. wycofuję z działalności gospodarczej środek trwały ..................................................................................................................... stanowiący majątek mojej firmy od dnia....................................... i przekazuję go na cele osobiste. Numer ewidencyjny środka trwałego (opcjonalnie): ….................................... Nazwa: ............................................................................ Dodatkowy opis: .......................................................................................................................... (np. w przypadku samochodu osobowego nr. rejestracyjny, rok produkcji etc.)
Przekazanie powyższego składnika majątku podlega/nie podlega* opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. .................................................................................... (podpis właściciela firmy) ________________ * niepotrzebne skreślić |
Co do zasady wycofanie pojazdu osobowego z działalności nie rodzi skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego (PIT). Niemniej warto mieć na uwadze, że jeśli przedsiębiorca podejmie decyzję o sprzedaży pojazdu przed upływem 6 lat, licząc od miesiąca następującego po miesiącu wycofania pojazdu, wówczas przychód ze sprzedaży należy opodatkować w ramach działalności:
Z kolei na gruncie podatku VAT skutki podatkowe powstaną jeśli:
Naliczony podatek VAT wykazuje się na dokumencie wewnętrznym opodatkowania, a następnie wykazuje się go w pliku JPK z oznaczeniem WEW.
W przypadku wycofania pojazdu będącego środkiem trwałym należy dokonać jego likwidacji w ewidencji środków trwałych oraz zaksięgować naliczony VAT w rejestrze VAT sprzedaży, jeśli wystąpi obowiązek dla podatnika.
W systemie wycofania pojazdu będącego środkiem trwałym na cele prywatne dokonuje się poprzez EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE, gdzie należy zaznaczyć wycofywany pojazd, wybierając opcję LIKWIDACJA.
W oknie, które się pojawi, należy wskazać dane dotyczące wycofania na cele prywatne, a w polu KSIĘGOWANIE RESZTY ODPISÓW wybrać opcję NIE.
Naliczony VAT na dokumencie wewnętrznym opodatkowania księguje się w systemie poprzez EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY » DODAJ WPIS, gdzie należy wybrać opcję BRAK KONTRAHENTA oraz wprowadzić dane z dokumentu.
Dodatkowo w podzakłdce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję DOWÓD WEWNĘTRZNY.
Wykazany VAT zostanie ujęty w strukturze JPK z oznaczeniem WEW.