Czym jest zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej?

W kwietniu 2023 roku po długim czasie oczekiwania weszły w życie przepisy dotyczące work life balance. Wprowadziły one nowe możliwości dla pracujących rodziców. Jedną z nich jest zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej. Czym jest ten typ absencji i czy jest to zwolnienie płatne?

Zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej

Zwolnienie z powodu siły wyższej jest związane z nowelizacją Kodeksu pracy. Skorzystanie z niego przysługuje każdemu pracownikowi świadczącemu pracę na podstawie stosunku pracy. Rozumienie siły wyższej jest wyjaśnione w orzecznictwie. Dyrektywa 2019/1158 nie definiuje ani nie doprecyzowuje tego pojęcia. Na gruncie prawa unijnego będzie ono więc weryfikowane w praktyce orzeczniczej.

Wymiar i wnioskowanie

Zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Wyliczenie powinno nastąpić zgodnie z §5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Zgodnie z tym przepisem „przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy”.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego wolnego, jeśli pracownik wnioskuje o to zwolnienie najpóźniej w tym samym dniu.

Siła wyższa w systemie wFirma.pl

Rozliczenie nieobecności pracownika spowodowanego zwolnieniem z powodu siły wyższej nie musi być trudne i skomplikowane. Korzystając z systemu wFirma.pl wystarczy dodać nieobecność z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY » SZCZEGÓŁY PRACOWNIKA » CZAS PRACY » DODAJ i w rodzaju nieobecności należy wybrać ZWOLNIENIE SIŁA WYŻSZA. Na tej podstawie wynagrodzenie pracownika za ten czas zostanie odpowiednio wyliczone na liście płac.

 

zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej

 

Wynagrodzenie za zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej powinno być wyliczone zgodnie z zasadami jak przy wynagrodzeniu urlopowym, ale zmienne składniki wynagrodzenia należy przyjąć nie 3 miesiące wstecz, tylko z tego samego miesiąca, w którym przypadło zwolnienie. System wFirma.pl wylicza zwolnienie z powodu siły wyższej automatycznie.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka