Zwolnienie z powodu siły wyższej - nowelizacje w Kodeksie pracy

W nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzone zostały poważne zmiany, które mają na celu wdrożenie wymagań prawa unijnego. Dla pilnych potrzeb rodzinnych dotyczących, np. choroby lub wypadku przysługuje teraz zwolnienie z powodu siły wyższej.

Zwolnienie z powodu siły wyższej

Limit zwolnienia z powodu siły wyższej to 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Zwolnienie to będzie udzielane przy uwzględnieniu czasu pracy poszczególnych pracowników i będzie proporcjonalnie ustalone dla tych zatrudnionych w niepełnym wymiarze. Niedobory czasu, jak również niewykorzystane pełne godziny, będą podlegać aktualizacji i obejmować okres normalnego świadczenia usług; nawet te pojedyncze minuty będą aktualizowane co do godzin pełnych i dodawane odpowiednio do całkowitego czasu pracy.

Wynagrodzenie za dodatkowe wolne

W okresie zwolnienia od obowiązków służbowych z powodu siły wyższej, pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia w połowie jego normalnej wartości - to oznacza, że wolne będzie płatne. Wynagrodzenie za zwolnienie z powodu siły wyższej powinno być wyliczone zgodnie z zasadami jak przy wynagrodzeniu urlopowym, ale zmienne składniki wynagrodzenia należy przyjąć nie 3 miesiące wstecz, tylko z tego samego miesiąca, w którym przypadło zwolnienie.

Wniosek o zwolnienie z powodu siły wyższej

Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia zwolnienia od pracy w dowolnym momencie - we wniosku o udzielenie takiego zwolnienia najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Jednocześnie, co istotne, pracodawca jest zobowiązany do pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku. Warto również podkreślić, że jeśli chodzi o czas trwania samego zwolnienia, to ze względu na specyfikę jego obliczenia (mianowicie zaokrąglanie do pełnej godziny) - decyzja co do rodzaju i długości okresu należy do pracownika i spoczywa na nim od pierwszej sytuacji skorzystania z należnego mu uprawnienia.

Zwolnienie z powodu siły wyższej w systemie wFirma.pl

Obecne przepisy prawne dotyczące Kodeksu pracy mają wpływ na prawidłowe prowadzenie dokumentacji i ewidencjonowanie nieobecności. W celu odpowiedniego, zgodnego z aktualnymi wymogami regulacji zarządzania czasem pracy, warto skorzystać z dobrze sprawdzonych systemów informatycznych, które są cały czas aktualizowane. wFirma.pl jest tego typu platformą, która pozwala na zarządzanie nieobecnościami pracowników w sposób prosty i intuicyjny. Dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie nowych rodzajów nieobecności, takich jak np. urlop z powodu siły wyższej, czy nowy urlop opiekuńczy.

 

Zwolnienie z powodu siły wyższej

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka