Zarówno pracownik jak i pracodawca mogą w każdej chwili rozwiązać łączący ich stosunek pracy. Umowa może być rozwiązana zarówno z okresem wypowiedzenia jak i z dnia na dzień. Czy jednak pracownik również ma prawo odejść z pracy bez okresu wypowiedzenia? Sprawdźmy!
Na wstępie należy wspomnieć, że w obecnym stanie prawnym najbardziej popularne są następujące umowy:
Każdą z tych umów można dowolnie rozwiązać jednak w przypadku okresu wypowiedzenia to jest on zależny właśnie od rodzaju umowy. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę, zawartej na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
Nie tylko wypowiedzenie umowy jest metodą na jej rozwiązanie. Możliwe jest jeszcze rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron może zakończyć stosunek pracy w chwili podpisania lub z datą późniejszą, czyli nie obowiązuje tu okres wypowiedzenia. Oznacza to w praktyce, że umowę pracownik może rozwiązać nawet tego samego dnia, którego złożył pismo pracodawcy. Ma to oczywiście swoje plusy szczególnie dla pracownika, jeśli np. znalazł już nową pracę, a kolejny pracodawca nie chce na niego czekać. Co ważne pracodawca nie musi zgodzić się na ten typ rozwiązania umowy. Jak sama nazwa wskazuje, aby rozwiązanie było skuteczne, musi dojść do tzw. porozumienia, czyli pracodawca musi wyrazić zgodę na odejście pracownika w zaproponowany przez niego terminie.
Pracownik w skrajnym przypadku może odejść z pracy dosłownie z dnia na dzień, bez okresu wypowiedzenia. Nie jest to możliwe bez konkretnego i bardzo poważnego powodu, jakim może być np.: nieregularne wypłacanie pensji, narażenie pracownika na niebezpieczeństwo lub pogwałcenie jego praw. Pracownik może wówczas odejść bez słowa, ale powinien złożyć u pracodawcy stosowne pismo w tym zakresie. Pracownik ma również prawo odejść z pracy bez okresu wypowiedzenia, jeżeli:
Jeżeli rozwiązanie umowy następuje z winy pracodawcy, pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia danej umowy.
Jeśli pracownik złoży pracodawcy wypowiedzenie lub inne pismo rozwiązujące umowę, to pracodawca powinien odnotować ten fakt, w systemie kadrowym bowiem obowiązuje go cały proces kadrowo-rozliczeniowy. System wFirma Kadry i Płace wspiera pracodawców tym zakresie.
Aby w systemie wfirma.pl zakończyć umowę z pracownikiem, należy przejść do zakładki KADRY » UMOWY, zaznaczyć daną umowę oraz wybrać z górnego Menu DODAJ » ZAKOŃCZENIE.
W zależności od rodzaju umowy oraz podstawy jej rozwiązania należy podać powód ustania stosunku pracy lub wybrania okresu wypowiedzenia umowy. Wybrana podstawa rozwiązania umowy jest automatycznie wykazywana w świadectwie pracy.
Rozwiązanie umowy przez pracownika bywa częstą sytuacją. Warto wiedzieć jakie pracownik ma możliwości oraz posiadać narzędzie, które będzie wspierało cały proces od a do z.