Pomoc członka rodziny w prowadzeniu działalności, bez względu na to, czy współpracuje on w działalności na podstawie umowy, czy też pomaga nieodpłatnie wiąże się z obowiązkiem objęcia go ubezpieczeniem ZUS. Czy osoba współpracująca musi zostać zgłoszona do ZUS?
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą uważa się:
pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujących przy prowadzeniu działalności.
Zasady opłacania składek osób współpracujących różnią się od pozostałych pracowników i zależą od rodzaju umowy. Przy zatrudnieniu osoby współpracującej na podstawie:
Osoba współpracująca, która pomaga w prowadzeniu działalności, musi być zgłoszona do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia ZUS 05 11 na druku ZUS ZUA lub ZZA. Niezależnie od tego, czy współpracuje w działalności na podstawie umowy, czy też pomaga nieodpłatnie.
Ponadto w sytuacji, gdy małżonek, oprócz pomagania w działalności gospodarczej, jest zatrudniony przez inny podmiot, gdzie jego wynagrodzenie jest wyższe lub równe minimalnemu i odprowadzane są z tego tytułu składki ZUS, to w związku z pomaganiem w działalności współmałżonka powinien podlegać jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Dodanie osoby współpracującej bezumownie lub na podstawie umowy o pracę jest możliwe w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCE » DODAJ.
Przedsiębiorca, który korzysta z pomocy małżonka czy innego członka rodziny, zamieszkującego w jednym gospodarstwie domowym, powinien się liczyć z obowiązkami, jakie nakładają na niego przepisy w takiej sytuacji.