W dniach 17-18 października w Warszawie odbyła się konferencja „Cyfrowy Księgowy”, zorganizowana przez SKwP. Dyskusje na temat kluczowych zmian i wyzwań związanych z sztuczną inteligencją przeniosły się także na nasze stoisko, gdzie uczestnicy chętnie dzielili się swoimi refleksjami, obawami oraz cennymi uwagami.
Konferencja obfitowała w liczne wystąpienia ekspertów, w tym Prezesa Stowarzyszenia, prof. Stanisława Hońko. Jako partner technologiczny SKwP mieliśmy również okazję wymienić się własnymi doświadczeniami.
Czy możliwy jest świat, w którym zawód księgowego zostaje całkowicie wyeliminowany? Wydawać mogłoby się, że tak. Niemniej jednak wystąpienie Prezesa SKwP, profesora Stanisława Hońko, miało na celu podkreślanie jak bardzo ważne jest wspieranie i promocja zawodu księgowego w dobie cyfryzacji.
Ujęcie księgowego jako lidera cyfrowych zmian to niewątpliwie bardzo kontrowersyjne sformułowanie. Odnajduje ono jednak odzwierciedlenie w unowocześnianiu wizerunku księgowego jako pracownika otwartego na technologię. Jakie niesie to za sobą korzyści? Jak mówi Prezes SKwP ”Księgowi zostali zaliczeni do takiej grupy [...] z największym potencjałem do uzdalnienia. [...] Dzięki postępowi możemy pracować z każdego miejsca na ziemi. A to oderwanie od biurek jest doskonałym magnesem dla pokolenia Z, które jako jeden z priorytetów traktuje wolność. Przyszłość naszego zawodu jest w naszych rękach”.
Oznacza to, że księgowi powinni być nie tylko otwarci na technologię, ale powinni być również liderami zmian gotowymi na kształtowanie otoczenia.
Podsumowanie swojej wypowiedzi prof. Hońko rozpoczyna od słów: “Cyfrowy księgowy to nie tylko osoba, która szuka rozwiązań technologicznych, które jej ułatwiają pracę, to również osoba, która znajdując to rozwiązanie przyczynia się do unowocześnienia wizerunku księgowych”. Obrazują one jak szczególną rolę odgrywa technologia w kreowaniu wizerunku nowoczesnego księgowego.
Źródło: Facebook Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Jaki wpływ na księgowość będzie miało wprowadzenie KSeF? To kolejna kwestia, która spędza sen z powiek księgowym. “Naszym celem nie jest straszenie, tylko pokazywanie jak pewne procesy przejść” - tak swoje wystąpienie na konferencji "Cyfrowy Księgowy" rozpoczęła Beata Kostrzycka - dyrektor ds rozwoju w wFirma, która w swojej prelekcji wskazała korzyści z wejścia w życie KSeF jako obligatoryjnego. Starała się również oswoić rolę sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia w procesach księgowych.
Krajowy System e-Faktur pozwoli na zwiększenie automatyzacji procesów ale również wzrost efektywności i jakości pracy biura rachunkowego. Jak podkreśla mówczyni, kluczowym będzie fakt oszczędności czasu. Dokumenty klientów będą dostarczane na bieżąco. Narzędzia bazujące na inteligentnych algorytmach mają badać kontekst firmy sprzedawcy i klienta a także przedmiot zakupu. Na tej podstawie będą dokonywać wstępnego księgowania faktur. Celem nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest skracanie ścieżki i długości trwania podstawowych procesów księgowych, a co za tym idzie, konwertowanie pozostałego czasu pracowników na inne zadania.
Nagranie z wydarzenia można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/live/dWg6ACgSrns?t=24526s
To co czeka księgowość w przyszłości opiera się na technologicznych rozwiązaniach służących automatyzacji procesów. Otwiera nowe drzwi i poszerza perspektywę, ponieważ daje możliwość odejścia od ręcznej pracy związanej z mozolnym księgowaniem dokumentów na rzecz merytorycznej weryfikacji zapisów.
Wynikająca z tego oszczędność czasu, pozwala na podejmowania nowych aktywności. Zyskany czas będzie można przeznaczyć na dalsze zwiększanie kompetencji, czy też obsługę w tym samym czasie większej ilości klientów. Samo rozłożenie pracy równomiernie w czasie da szansę na odpoczynek i zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
Wdrażanie automatyzacji nie oznacza , że zawód księgowego zostanie wyeliminowany. Jego rola nadal będzie niezwykle istotna. Rola sztucznej inteligencji w tym procesie jest ogromna, niemniej jednak ostatecznie to księgowy dokonuje weryfikacji zapisów. To on zatwierdza poprawność dokumentów, bądź decyduje się na poprawki. Wiele procesów może być zautomatyzowanych, ale nie pozostanie bez kontroli specjalistów.
W ramach szerzenia dostępu do nowoczesnych technologii, przygotowaliśmy specjalną promocję dla wszystkich jego członków. Rok korzystania z systemu wFirma dla Biur Rachunkowych całkowicie za darmo. Bez limitów, zobowiązań i ukrytych opłat. To świetna okazja aby zapoznać się z naszym systemem i przetestować jego funkcjonalności.
Jako partner technologiczny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce jesteśmy niezwykle wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tak prestiżowym i inspirującym wydarzeniu.
Możliwość wysłuchania przy tej okazji potrzeb zgłaszanych przez księgowych, utwierdziła nas w przekonaniu, w jak dużym stopniu nasze rozwiązania mogą przyczynić się do unowocześnienia i uzdalnienia ich pracy.
Źródło: Facebook Stowarzyszenie Księgowych w Polsce