Wybór formularza zeznania rocznego - ważne informacje

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe. Niestety wielu przedsiębiorcom sprawia problem już sam wybór formularza zeznania rocznego. Jak wybrać prawidłowo formularz, na którym należy dokonać rozliczenia rocznego? Podpowiadamy!

Wybór formularza zeznania rocznego - zasady ogólne

Podatnik, który w roku podatkowym, za które składa zeznanie był opodatkowany w ramach działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, powinien złożyć zeznanie PIT-36.

Na formularzu PIT-36 ujmuje się wyłącznie dochody opodatkowane skalą podatkową (12% i 32%). Oznacza to, że możliwe jest rozliczenie na jednym formularzu dochodów opodatkowanych skalą podatkową z różnych źródeł, np. z etatu i działalności gospodarczej. 

Na zasadach ogólnych istnieje również możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, skorzystania z ulgi na dziecko (ulga prorodzinna), jak i z wielu innych ulg podatkowych.

Wybór formularza zeznania rocznego - podatek liniowy

Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo (19%) składają zeznanie roczne PIT-36L.

Opodatkowanie podatkiem liniowym odbiera możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz ogranicza możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych.

Dodatkowo, jeżeli podatnik uzyskał w danym roku podatkowym dochody z umowy o pracę opodatkowane na zasadach ogólnych, to rozlicza je osobno na formularzu PIT-37. 

Wybór formularza zeznania rocznego - ryczałt

W przypadku działalności opodatkowanej ryczałtem, zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-28

Przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą zostać rozliczone wspólnie z małżonkiem.

Dodatkowo, jeżeli podatnik uzyskał dochody z umowy o pracę opodatkowane na zasadach ogólnych to rozlicza je osobno, składając PIT-37.

Wybór formularza zeznania rocznego - karta podatkowa

Dochody opodatkowane stałą, ustaloną kwotą, czyli kartą podatkową należy rozliczyć na formularzu PIT-16A.

Z kolei, jeśli podatnik poniesie dochody w związku z pracą na etacie należy rozliczyć się osobno na formularzu PIT-37.

Wybór formularza zeznania rocznego - zmiana formy opodatkowania za 2022 rok

Podatnicy, którzy w 2022 roku rozliczali się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego korzystając z możliwości stworzonej przez tzw. Polski Ład 2.0 chcąc rozliczyć się “wstecz” za 2022 rok na zasadach ogólnych powinni rozliczyć dochody osiągnięte w 2022 roku wyłącznie na formularzu PIT-36.

Zmiana formy opodatkowania “wstecz” na zasady ogólne za cały 2022 rok możliwa jest dla przedsiębiorców, którzy:

  • prowadzili działalność przed 1 lipca 2022 roku oraz
  • nie skorzystali ze zmiany opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne w trakcie roku.

W przypadku skorzystania z możliwości przejścia z ryczałtu na zasady ogólne już w trakcie 2022 roku, przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć:

  • PIT-28 za pierwsze półrocze 2022 roku, w którym podlegał opodatkowaniu ryczałtem oraz
  • PIT-36 za drugie półrocze 2022 roku, w którym podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Sporządzenie zeznania rocznego w systemie wFirma.pl

Prowadząc księgowość w systemie wFirma.pl można skorzystać z możliwości wygenerowania zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz wysyłki bezpośrednio z systemu, którą można autoryzować, m.in. kwotą przychodu z zeznania rocznego za 2021 rok.

Aby wygenerować zeznanie roczne należy przejść do zakładki START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ oraz wybrać właściwy formularz.

 wybór formularza zeznania rocznego

 

W celu wysyłki formularza bezpośrednio z systemu należy zaznaczyć wygenerowane zeznanie roczne a następnie wybrać opcję WYŚLIJ DO URZĘDU korzystając z jednej z dostępnych form wysyłki.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz