Krajowy System e-Faktur (KSEF) - zmiany w sposobie fakturowania od 2022 roku

Już od 2022 roku będzie dostępny Krajowy System e-Faktur (KSeF), który ma służyć przedsiębiorcom do dokumentowania sprzedaży e-fakturami w formacie XML. Sprawdź, czy fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe, a także za pośrednictwem jakiego programu do fakturowania będziesz mógł wystawić faktury i wysyłać je do KSeF!

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest platformą cyfrową udostępnioną przez Ministerstwo Finansów, za pośrednictwem której przedsiębiorcy będą mogli wystawiać i odbierać faktury ustrukturyzowane. KSeF, szerzej znany jako Centralny Rejestr Faktur (CRF), jest następnym etapem wdrażania e-usług, które usprawnią rozliczenia między firmami, a także ułatwią kontrolę nad przestępstwami podatkowymi. System ma za zadanie zbieranie wszystkich e-faktur.

Faktura ustrukturyzowana jest elektronicznym dokumentem sprzedaży wystawionym w formacie XML. Format ten pozwala na automatyczne przetwarzanie danych w sposób ustrukturyzowany przez programy do tego przeznaczone. Format, w jakim wystawiana jest faktura tego rodzaju, odpowiada temu, w jakim obecnie przesłana jest m.in. struktura JPK.

Faktura ustrukturyzowana wystawiona za pośrednictwem KSeF będzie uznana za fakturę dopiero w momencie uzyskania numeru identyfikacyjnego nadanego w ramach rządowej platformy.

Z Krajowego Systemu e-Faktur będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy: zarówno polscy, posiadający status podatnika VAT czynnego bądź zwolnionego, jak i podatnicy zagraniczni, którzy będą zarejestrowani dla celów polskiego VAT.

Krajowy Rejestr Faktur wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Co wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej oznacza dla przedsiębiorców?

Czy fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur jest obowiązkowe?

W 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli dobrowolnie korzystać z KSeF, tak więc faktura ustrukturyzowana będzie trzecią możliwą formą dokumentowania sprzedaży, poza fakturami papierowymi i elektronicznymi.

Natomiast od 2023 roku KSeF ma być obowiązkowy dla wszystkich podatników. Oznacza to, że faktura ustrukturyzowana będzie jedynym możliwym sposobem dokumentowania sprzedaży, tym samym podatnicy nie będą mogli wystawiać faktur w formie papierowej czy elektronicznej.

Warto tu podkreślić, że fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur uniemożliwi przedsiębiorcom modyfikowanie wystawionych faktur, m.in. w zakresie daty sprzedaży, wartości faktury czy też nabywcy. Zmiana danych ujętych na fakturze będzie możliwa wyłącznie w drodze korekty faktury.

 

Jakie korzyści daje Krajowy System e Faktur (KSeF)?

Wprowadzenie KSeF może okazać się dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, bowiem dokumentowanie sprzedaży za jego pośrednictwem gwarantuje wiele korzyści, a mianowicie: 

  • szybszy zwrot VAT do 40 dni – obecnie termin wynosi 60 dni;
  • przyspieszenie obrotu, które gwarantuje automatyczne dostarczenie faktury do kontrahenta za pośrednictwem bazy Ministerstwa Finansów;
  • bezpieczeństwo poprzez przechowywanie danych w bazie Ministerstwa Finansów, co całkowicie likwiduje konieczność wystawiania duplikatów faktur w przypadku zaginięcia czy zniszczenia dokumentu;
  • wygoda, którą zagwarantuje jeden wzór dla wszystkich przedsiębiorców, co znacznie ułatwi weryfikację dokumentu;
  • standaryzacja poprzez wzajemne rozliczenie oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych, które będzie o wiele prostsze;
  • likwidacja obowiązku samodzielnego przechowywania faktur sprzedaży – KSeF będzie je przechowywać przez okres 10 lat.

Krajowy System e-Faktur (KSEF) - zmiany w sposobie fakturowania

Program do fakturowania w ramach KSeF

Przy wyborze programu do fakturowania warto zwrócić uwagę na to, aby umożliwiał on wystawienie faktury ustrukturyzowanej zgodnie ze wzorem udostępnionym przez Ministerstwo Finansów. Dodatkowym atutem, który z pewnością ułatwi codzienną pracę, będzie integracja programu do fakturowania z Krajowym Systemem e-Faktur. Jaki zatem program wybrać i dlaczego wspomniane funkcje są ważne?

W systemie księgowym wFirma.pl wystawione faktury będzie można przesłać do Krajowego Systemu e-Faktur. Fakturowanie w tym programie zagwarantuje bezpieczeństwo w dokumentowaniu sprzedaży, bowiem wystawiane faktury ustrukturyzowane są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Co więcej, z pomocą wFirma.pl poprzez jedno kliknięcie łatwo i szybko wystawisz faktury oraz prześlesz je na rządową platformę KSeF.

Dowiedz się więcej i przetestuj za darmo przez 30 dni program do fakturowania wFirma

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska