Powszechnie mówi się o tym, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Niestety, z tego powodu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w pewnych przypadkach należy dopełnić formalności względem Fiskusa. Warto się zastanowić, czy darowizna od rodziców podlega opodatkowaniu.
Opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn podlegają wszystkie darowizny, jednakże w zależności w danej grupy podatkowej, w jakiej znajduje się darczyńca, możemy mówić o pewnej kwocie wolnej od podatku. W takiej sytuacji, gdy darowizna nie przekracza tej kwoty, podatku nie trzeba płacić.
Wyróżniamy następujące grupy podatkowe:
Jeśli darowizna od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz w ciągu 5 lat, to należy ująć wartość przekazanej darowizny łącznie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Wówczas podstawą opodatkowania jest suma wszystkich otrzymanych darowizn od jednej osoby w ciągu 5 lat.
Co ważne, oprócz trzech podstawowych grup, w ramach grupy 1 wyróżniamy również tzw. grupę 0, do której należą:
W przypadku tych osób, bez względu na wartość darowizny, wszystkie z nich mogą być zwolnione z opodatkowania. Po przekroczeniu kwoty wolnej nadal można skorzystać ze zwolnienia. Ważne jest jednak, by pamiętać, iż otrzymanie darowizny wyższej niż kwota zwolniona z podatku (tj. 9 637zł), wymaga zgłoszenia tego do US w terminie 6 miesięcy za pomocą druku SD-Z2. Na wniosku SD-Z2 należy wykazać kwotę, o jaką przekroczony został limit kwoty wolnej od podarku od spadku i darowizn.
Rodzice należą do 0-owej grupy podatkowej. Właśnie dlatego darowizna w tym przypadku jest zwolniona z opodatkowania do kwoty 9 637 zł. Powyżej tej kwoty również nie powstanie obowiązek podatkowy pod warunkiem, że darowizna powyżej limitu zwolnienia z podatku zostanie zgłoszona do US przez druk SD-Z2 w odpowiednim terminie.
Rozliczenie pieniężnej darowizny od rodziców?
Darowizna od rodziców (tj. grupy 0) o wartości powyżej 9 637 zł nie będzie podlegać opodatkowaniu, o ile zostanie odpowiednio udokumentowana np.:
W takiej sytuacji do wniosku SD-Z2 należy dołączyć wspomniane dowody otrzymania darowizny.
Niezgłoszona darowizna od rodziców w konsekwencji powoduje to, że jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych. W takim przypadku darowizna wywołuje obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku. Warto również pamiętać, iż niezgłoszona darowizna od grupy 0 może wiązać się z karą za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego, co traktowane jest przez Fiskusa jako oszustwo. W przypadku, gdy darowizna wiąże się z dużym wydatkiem, darczyńca (w naszym przypadku rodzice) powinni potrafić wskazać źródło pochodzenia pieniędzy przeznaczonych na zakup ofiarowanego przedmiotu.
Otrzymana darowizna może zostać przekazany przez przedsiębiorcę na cele działalności jako środek trwały, jednakże zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit a ustawy o PIT, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem tych, które zostały nabyte w drodze spadku, jeżeli nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
"Przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.”
Ustęp ten umożliwia przedsiębiorcy kontynuację dokonywanych przez darczyńcę odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że ma on możliwość ujmowania odpisów amortyzacyjnych w swoich kosztach podatkowych.
W przypadku, gdy środek trwały nie był wcześniej amortyzowany przez darczyńcę, dokonywane od jego wartości odpisy amortyzacyjne nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, nadal mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne związane ze środkiem trwałym otrzymanym w formie darowizny.
Wspomniane powyżej przepisy należy rozpatrzyć chcąc wprowadzić w środki trwałe darowiznę od rodziców oraz ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach podatkowych.