Tarcze 7.0 i 8.0 będą rozszerzone o nowe kody PKD

Rząd co jakiś czas rozszerza katalog numerów PKD niezbędnych do świadczeń takich jak zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, dotacje dla mikro i małych firm czy dopłata do wynagrodzeń udostępnionych w ramach tarczy. Dowiedzmy się, jakie nowe kody PKD otrzymają wymienione świadczenia!

Skąd rozszerzenie?

Rząd w związku z trwającym lockdownem zamknął nowe branże aż do 9 kwietnia 2021 roku. Zamknięciu uległy między innymi: teatry, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe, dyskoteki i kluby nocne, salony fryzjerskie i kosmetyczne czy markety budowlane.

W związku z powyższym rząd podjął decyzję o udzieleniu im pomocy poprzez rozszerzenie listy PKD o branże, które mogą ubiegać się o wsparcie i które jest warunkiem uzyskania pomocy finansowej w ramach tarczy.

Przypominamy, że obowiązują 4 instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców: zwolnienie ze składek ZUS za określone miesiące, świadczenie postojowe, dotacja do 5 tys. zł oraz dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników. Szczegóły w artykule: Przedłużenie Tarczy antykryzysowej – zapowiedź premiera!

Nowe kody PKD – które branże zyskają prawo do świadczeń?

W związku z najnowszymi obostrzeniami sanitarnymi, jak wskazuje resort rozwoju pracy i technologii, instrumenty wsparcia mają być rozszerzone o kilkanaście kodów PKD, w tym:

  • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski;
  • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego;
  • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane;
  • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne.

Czy branża hotelarska i gastronomiczna może liczyć na dodatkowe wsparcie?

Rząd planuje uruchomić dodatkowe wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej nawet po minięciu obostrzeń sanitarnych. Takie wsparcie zapewnił oficjalnie sam premier Mateusz Morawiecki:

„Branża gastronomiczna, hotelarska, te które najmocniej zostały dotknięte przez III falę, będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia także po zakończeniu tej fali, po to, żeby mogły odbić się od tego naprawdę głębokiego dołka, będą to dodatkowe mechanizmy wsparcia finansowania ich działań”.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska