Ryczałt 2022 - aktualne stawki opodatkowania

W poprzednim roku rozszerzony został katalog rodzajów działalności, które mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Zmiana ta przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą formą opodatkowania, szczególnie iż jest ona jedną z prostszych form opodatkowania. Rok 2022 również przyniósł zmiany, ponieważ od stycznia pojawiły się nowe stawki opodatkowania. 

Ryczałt ewidencjonowany - limity

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności, jednak nie każdy przedsiębiorca ma prawo z niej skorzystać. Ograniczenia dotyczą rodzaju wykonywanej działalności, ale również wysokości osiąganych przychodów. 

Podatnik uprawniony jest do skorzystania z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, jeśli w poprzednim roku podatkowym uzyskał:  

  • przychody z działalności wykonywanej samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro lub
  • przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a łączne przychody wspólników nie przekroczyły 2 000 000 euro (9 188 200 zł w 2022 roku)

Limity ryczałtu wyrażone w euro należy przeliczyć na PLN według średniego kursu ogłoszonego przez NBP na 1. dzień roboczy października roku poprzedzającego rozliczany rok podatkowy. Warto jednak zaznaczyć, iż przedsiębiorca, który przekroczy limit przychodu w trakcie roku nie ma obowiązku dokonywania zmiany formy opodatkowania w trakcie danego roku podatkowego. Utrata prawa do rozliczania się za pomocą ryczałtu obowiązywać będzie od 1 stycznia roku następnego.

Ryczałt 2022 - zmiany w definicji wolnego zawodu

Istotną zmianą, która wpłynęła na zmiany w opodatkowaniu na ryczałcie jest nowa definicja wolnego zawodu, która została zawężona o: lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerzy, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych oraz nauczycieli świadczących usługi edukacyjne poprzez lekcje na godziny. Zmiana ta wiąże się z tym, iż te grupy zawodowe nie będą już uprawnione do stosowania stawki 17%.

Podatek zryczałtowany 2022 - nowe stawki opodatkowania 

Od stycznia 2022 r. pojawiły się dwie nowe stawki opodatkowania na ryczałcie ewidencjonowanym - 14% oraz 12%. 

Stawka 14% dotyczy przedsiębiorców świadczących:

  • usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), w tym usługi położnych, pielęgniarek, stomatologów, psychologów i fizjoterapeutów,
  • usługi architektoniczne i inżynierskie oraz usługi badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71) oraz
  • usługi w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1)

Stawka 12% pojawiła się głównie z myślą o informatykach. Istotne jest jednak to, iż nie skorzysta z niej cała branża IT, a dla: 

  • usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online,
  • usług związanych z wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
  • usług związanych z wydawaniem pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
  • usług związanych z wydawaniem oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online,
  • usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
  • usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
  • usługi objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
  • usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
  • usług w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
  • usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

O wszystkich stawkach opodatkowania na ryczałcie w 2022 roku przeczytasz w artykule: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - dostępne stawki ryczałtu.

Ryczałt w systemie wFirma.pl

Oprogramowanie wFirma.pl jest odpowiednio dostosowane dla firm opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. W systemie dostępne są wszystkie obowiązujące stawki ryczałtu oraz możliwe jest prowadzenie ewidencji przychodów. Co ważne, w programie dostępna jest opcja pobrania JPK_EWP na żądanie organu podatkowego.

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz