Stan epidemii wynikający z rozprzestrzeniania się COVID-19 trwa już od marca 2020 roku. W celu zapobiegania szerzenia się choroby, osoby chore lub mające kontakt z osobą zarażoną poddawane są kwarantannie. Pod pewnymi warunkami, ze względu na odizolowanie mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy za czas kwarantanny domowej lub o wynagrodzenie chorobowe.
Kwarantanna domowa to sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Stanowi ona środek zapobiegawczy. Oznacza to, że osoba, która nie objawia oznak chorobowych lecz istnieje podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, zostaje zobowiązana do pozostania w domu. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy.
Obowiązkowa kwarantanna | ||
Kto podlega obowiązkowej kwarantannie? | Kto nie podlega obowiązkowej kwarantannie? | |
|
|
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara w postaci mandatu w wysokości nawet do 30 000 zł.
Na samym początku, warto zaznaczyć, iż nie wszystkie osoby objęte przymusową izolacją mają prawo do otrzymania świadczeń za ten czas. Przede wszystkim, osoba ubiegająca się o wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy musi być zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Informacje o kwarantannie przekazywane są pracodawcom na Platformie PUE ZUS. To na tej podstawie płatnicy składek mogą wypłacać świadczenia chorobowe pracownikom.
Pracownicy, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym, mają prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego za czas kwarantanny. Spowodowane jest to brakiem możliwości wykonywania pracy.
W sytuacji jeśli czas izolacji przynależy do pierwszych 33 lub 14 dni (dotyczy osób powyżej 50. roku życia) okresu chorobowego w danym roku kalendarzowym, pracownikowi za okres niezdolności do pracy będzie przysługiwać wynagrodzenie chorobowe opłacane przez pracodawcę.
W innym przypadku pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za czas kwarantanny ze strony ZUS. Jednakże obowiązkiem pracodawcy jest w ciągu 7 dni przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ZUS.
Opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę daje mu prawo do ubiegania się w ZUS o zasiłek chorobowy za czas kwarantanny. Aby go otrzymać należy złożyć oświadczenie do ZUS o niezdolności do pracy (druk ZAS-53).
Dopóki przedsiębiorca nie ma pewności, czy świadczenie zostanie mu przyznane (tj. nie otrzymał jeszcze decyzji lub przelewu zasiłku), warto aby nadal opłacał składki ZUS w standardowej wysokości, tak jakby nie miał prawa do zasiłku. Po otrzymaniu świadczenia przedsiębiorca może dokonać korekty deklaracji ZUS DRA.
Osoba zgłoszona do ubezpieczenia społecznego, bez względu na to, czy jest to pracownik czy przedsiębiorca, ma prawo ubiegać się o wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy na czas kwarantanny. Istotne jest tu jednak przekazanie oświadczenia o odbyciu kwarantanny lub decyzji państwowego inspektora sanitarnego.