Jak Sztuczna Inteligencja usprawni pracę księgowych: webinar SKwP i wFirma

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) i wFirma po raz kolejny połączyły siły, organizując drugie webinarium, które odbyło się 27 lutego 2024 r. o godzinie 12:00. Tym razem prelegenci, Prezes SKwP Stanisław Hońko oraz Dyrektor ds. Rozwoju wFirma Beata Kostrzycka, skupili się na tym jak Sztuczna Inteligencja usprawni pracę księgowych. Jakie tematy były poruszane? O tym poniżej!

Czym właściwie jest Sztuczna Inteligencja?

W pierwszej części webinarium, Prezes SKwP - Stanisław Hońko przedstawił definicję AI jako systemu komputerowego zdolnego do wykonywania zadań wymagających ludzkiej inteligencji. Omówił historię AI, ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia Chatu GPT, prezentując konkretne funkcje tego narzędzia. Dodatkowo, uczestnicy dowiedzieli się o kluczowych pojęciach z zakresu Sztucznej Inteligencji, takich jak machine learning czy deep learning. Wprowadzenie zawierało również prezentację niektórych wyników ankiety przeprowadzonej wśród około 600 księgowych na temat korzyści wynikających z wykorzystania AI. Podsumowaniem tej części było stwierdzenie, że Sztuczna Inteligencja będzie trampoliną do rozwoju dla księgowych.

Sztuczna Inteligencja w biurze rachunkowym

Beata Kostrzycka, prowadząc drugą część webinaru, skoncentrowała się na roli Sztucznej Inteligencji w biurze rachunkowym w odniesieniu do narzędzi, jakie już są i jakie mogą powstać. Zaznaczyła, że AI umożliwia rozwój księgowego, wspierając automatyzację w miejscach, gdzie praca jest najbardziej żmudna i powtarzalna. 

Jednym z największych usprawnień będzie pełna automatyzacja księgowania faktur, w oparciu o inteligentne schematy księgowe. Algorytm Sztucznej Inteligencji zarządza procesem księgowym, używając między innymi właśnie schematów księgowych. Dodatkowo ważne są: rodzaj działalności gospodarczej księgowanej firmy, czy posiada pracowników, środki trwałe, samochód prywatny czy też firmowy itd. A nade wszystko, w jaki sposób zachowują się księgowi pracujący w jednolitym środowisku (chmurowe środowisko online). Istotna jest ilość operacji księgowych. Mowa o wielu milionach księgowań w okresie jednego miesiąca. 

Jest to wystarczająca próba, by algorytm mógł dostosowywać się na podstawie statystyk i zakładanego marginesu pomyłek. Efekt to zmiana systemu pracy księgowych, z księgowania dokumentów na jedynie merytoryczną weryfikację poprawności.

Korzyści automatyzacji w księgowości

Bez wątpienia Sztuczna Inteligencja wprowadza rewolucję w dziedzinie księgowości. Jednak czy księgowi powinni się jej obawiać? Automatyzacja rozrachunków, integracje z e-bankowością, czy wsparcie analiz danych to tylko kilka aspektów, które w jej kontekście zostaną usprawnione. Nowy model księgowości, oparty na bieżącym księgowaniu pozwoli śledzić aktualne informacje na temat kondycji finansowej firmy w czasie rzeczywistym.

Przyszłość księgowości ze Sztuczną Inteligencją

Księgowość przyszłości to jednolita ekosfera pracy łącząca biuro rachunkowe i klientów, w której Sztuczna Inteligencja odgrywa kluczową rolę. Dzięki narzędziom, oferowanym przez system wFirma dla Biur Rachunkowych, księgowi mają możliwość zautomatyzowania wielu rutynowych czynności, oszczędzając czas i eliminując problemy związane z kosztami obsługi, czy brakiem bieżącej wiedzy o firmie klienta.

Specjalna promocja dla członków SKwP

Na zakończenie, dla członków SKwP przygotowano promocję - rok korzystania z systemu wFirma bez żadnych limitów. To kolejny krok w kierunku zacieśniania współpracy między SKwP a wFirma, mającej na celu zachęcenie do korzystania z innowacyjnych rozwiązań w świecie księgowości.

Drugie webinarium SKwP i wFirma było nie tylko cennym źródłem wiedzy na temat Sztucznej Inteligencji w księgowości, ale także kolejnym krokiem ku przyszłości, gdzie innowacje technologiczne rewolucjonizują tradycyjne metody pracy księgowych.

Nagranie z wydarzenia można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=5gTeZh3YLTc 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn