Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą, musi właściwie opisać ją przy pomocy kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Określają one rodzaje działalności wykonywane przez firmy.
Aktualnie obowiązuje klasyfikacja PKD 2007, wprowadzona z początkiem 2008 roku przez Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 z późn. zm.). Poniżej przedstawiamy aktualny podział:
Sekcja A - Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.
Sekcja B - Górnictwo i wydobywanie.
Sekcja C - Przetwórstwo przemysłowe.
Sekcja D - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych.
Sekcja E - Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją.
Sekcja F - Budownictwo.
Sekcja G -Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle.
Sekcja H - Transport i gospodarka magazynowa.
Sekcja I - Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.
Sekcja J - Informacja i komunikacja.
Sekcja K - Działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
Sekcja L - Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.
Sekcja M - Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.
Sekcja N - Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca.
Sekcja O - Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne.
Sekcja P - Edukacja.
Sekcja Q - Opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
Sekcja R - Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.
Sekcja S - Pozostała działalność usługowa.
Sekcja T - Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby.
Sekcja U - Organizacje i zespoły eksterytorialne.
Na PKD składa się pięć poziomów:
poziom pierwszy (sekcja) oznaczony symbolem jednoliterowym; dzieli cały zbiór na 21 podgrup rodzajów działalności składających się z czynności związanych ze sobą z ogólnego podziału pracy;
poziom drugi (dział) oznacza się 2-cyfrowym kodem numerycznym. Dzieli całą zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności składających się z czynności według cech określających stopień podobieństwa oraz rozpatrujących powiązania występujące w gospodarce narodowej;
poziom trzeci (grupa) oznacza się go 3-cyfrowym kodem numerycznym i obejmuje 272 grupowań rodzajów działalności, które możemy wyodrębnić, biorąc pod uwagę charakter procesu produkcji/usługi lub charakter odbiorcy usługi;
poziom czwarty (klasa) oznacza się go 4-cyfrowym kodem numerycznym i obejmuje on 615 grupowań rodzajów działalności, które możemy wyodrębnić, biorąc pod uwagę specjalizację działalności usługowej/procesu produkcyjnego;
poziom piąty (podklasa) oznacza się go 5-znakowym kodem alfanumerycznym, obejmuje 654 grupowania i służy do wyodrębnienia rodzajów działalności, które są charakterystyczne dla polskiej gospodarki. Oprócz tego ma funkcje podmiotu obserwacji statystycznej.
Warto wejść na stronę internetową GUS, na której znajduje się wyszukiwarka pomagająca w wyborze właściwego kodu PKD. Wyszukiwarka ma 5-poziomą klasyfikację - od poziomu ogólnego do szczegółowego. Trzeba pamiętać, że określenie kodu jest kwestią indywidualną, wyjątkową dla każdej firmy. Na przedsiębiorcy spoczywa zadanie wyboru odpowiednich kodów. W przypadku kłopotów z PKD warto zwrócić się do GUS o wydanie interpretacji, która rozstrzygnie wszelkie wątpliwości.