Udział zespołu wFirma w konsultacjach z Ministerstwem Finansów

Nowy Polski Ład budzi wiele emocji. Nic dziwnego, skoro wprowadzone zmiany podatkowe dotknęły wynagrodzeń pracowniczych. Mimo zapowiedzi rządu, że obywatele skorzystają na zmianach, w praktyce po pierwszych naliczonych wynagrodzeniach okazało się, że wynagrodzenia wielu pracowników były niższe niż przed zmianami przepisów.

Szybka reakcja rządu

Rząd nie pozostał bierny i już 7 stycznia 2022 roku zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozporządzenie ma na celu zminimalizować przypadki obniżenia wynagrodzeń pracowników, na skutek wprowadzenia Nowego Ładu.

Dokładny opis zmian wprowadzonych przez nowe rozporządzenie przeczytasz w artykule:

Nowy Polski Ład 2022 - wyrównanie niższej pensji!

wFirma jako pierwsza w Polsce wdrożyła zmiany

Mimo że data wprowadzenia rozporządzenia była faktycznie niefortunna, ponieważ 7 stycznia 2022 był to piątek w środku długiego weekendu, zespół wFirma dzięki zaangażowaniu wielu osób wdrożył nowe funkcje wynikające z rozporządzenia. W niedzielę wieczorem, użytkownicy systemu mieli możliwość wyliczania wynagrodzeń już według nowych przepisów wprowadzonych zaledwie dwa dni wcześniej. Zdecydowana większość programów służących do prowadzenia kadr i płac nie została jeszcze dostosowana do tych zmian.

Eksperci wFirma zaproszeni do konsultacji z Ministerstwem Finansów

Warto podkreślić, że członkowie zespołu wFirma, jako praktycy oraz twórcy oprogramowania, otrzymali zaproszenie do udziału w konsultacjach z Ministerstwem Finansów. Podczas kilku spotkań przedstawiciele Ministerstwa rozmawiali oraz wysłuchiwali sugestii dostawców oprogramowania. Przekazywane zostały także objaśnienia dotyczące wprowadzonych przepisów.

Efektem tych spotkań są przygotowane przez Ministerstwo Finansów objaśnienia, co do stosowania nowych przepisów. Broszura z wyjaśnieniami została opublikowana na stronie rządowej.

Stanowisko dotyczące Rozporządzenia z dn. 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów

Objaśnienia podatkowe z 20 stycznia 2022 r. na temat obowiązujących w 2022 r. zasad poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy do pobrania tutaj.

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz