Zmieniamy się dla Was - podsumowanie zmian w 2017 roku

Miniony 2017 rok to czas silnego rozwoju serwisu wFirma.pl. Nieustanne starania o doskonalenie naszej platformy zaowocowały wprowadzeniem licznych funkcji zgodnych z aktualnym stanem prawnym oraz będących odpowiedzią na Państwa potrzeby. Łącząc wygodę korzystania z obowiązującymi wymogami prawnymi dokonaliśmy zatem szeregu wdrożeń, które stanowią komfortowe rozwiązania do prowadzenia Państwa biznesu. W tym czasie przeprowadziliśmy również liczne prace techniczne związane z optymalizacją systemu.

Obowiązek Jednolitych Plików Kontrolnych w systemie wFirma.pl

Nowe przepisy nałożyły na przedsiębiorców konieczność przekazywania szczegółowych danych w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych. Aby im sprostać, począwszy od stycznia 2017 rozbudowaliśmy system o możliwość generowania plików JPK.

W związku z nowelizacją przepisów w zakresie JPK, system wFirma.pl został w pełni dostosowany do zmian, w ramach których:

  • regularnie wdrażaliśmy najnowsze wersje plików JPK_VAT z funkcją wysyłki do Ministerstwa Finansów,

  • uruchomiliśmy automatyczne generowanie JPK ze stanem rejestrów przy deklaracji VAT i zaliczkach na podatek,

  • poza podstawową strukturą JPK_VAT wdrożyliśmy możliwość generowania pozostałych struktur: JPK_FA, JPK_PKPiR, JPK_EWP, JPK_MAG.

W związku z obowiązkiem wysyłania JPK_VAT narzuconym przez Ministerstwo Finansów, pod koniec 2017 roku w ramach noworocznej aktualizacji, dokonaliśmy dwóch ważnych zmian, które mają ułatwić ten proces raportowania:

  • przebudowa mechanizmu księgowania faktur do paragonów w celu ich prawidłowego wykazywania w ewidencjach,

  • weryfikacja plików JPK_VAT poprzez podpisywanie lokalne kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz przy wykorzystaniu profilu zaufanego e-Go - ePUAP.

Jedno konto ZUS dla wszystkich przedsiębiorców

Wraz z Nowym 2018 Rokiem zmianom uległy również postanowienia ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy nałożyły obowiązek wysyłania wyłącznie jednego przelewu na konto ZUS do opłacenia składek. W tym celu przedsiębiorcom zostały nadane indywidualne Numery Rachunku Składkowego (NRS), które umożliwiają wykonanie jednego zbiorczego przelewu na indywidualny rachunek każdego płatnika.

Nie pozostając obojętnym na nowe wymogi prawne, w ostatnim czasie pracowaliśmy nad możliwością wprowadzenia numeru rachunku składkowego dla jednego konta ZUS do systemu wFirma.pl. Funkcja jest dostępna dla użytkowników od stycznia 2018 roku.

Zmiany motorem sukcesu

Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian i dodatkowych funkcji, które zostały wprowadzone w systemie wFirma.pl oraz w programie MojeBiuro24.pl w 2017 roku:

Fakturowanie

Księgowość i środki trwałe

Kadry i płace

MojeBiuro24.pl

wystawianie paragonów na podstawie faktury proformy i oferty

automatyczne rozliczanie różnic kursowych

rozliczanie wewnętrzne zasiłków i innych świadczeń przez pracodawcę

sprawdzenie podatkowe  - poprawność zaksięgowanych dokumentów

usprawnienie mechanizmu pobierania danych kontrahentów z GUS podczas wystawiania dokumentów

zarządzanie statusami księgowymi miesięcy przez przedsiębiorcę

możliwość generowania umowy zlecenie ze stawką godzinową, a następnie powiązanych dokumentów (w tym rachunku, oświadczenie o ewidencjonowaniu czasu pracy)

masowe generowanie UPO dla wysłanych e-deklaracji

generowanie faktury zbiorczej na podstawie kilku dokumentów WZ

automatyczne rozliczanie odwrotnego obciążenia w przypadku usług budowlanych

możliwość wydruku skierowania na badanie lekarskie bezpośrednio z systemu

globalna funkcja opublikuj dla wszystkich deklaracji w systemie

bezpieczne przesyłanie e-faktur w postaci linku przenoszącego nabywcę do panelu klienta

wybór stawki ryczałtu dla wystawianych DW oraz naniesienie adnotacji na wydruku DW o jego rodzaju

drukowanie kartoteki dochodowej

rozbudowa sekcji informacji o kliencie o zakładkę notatki kadrowej

bezpieczna e-faktura - rozbudowa panelu do pobierania faktur za pomocą przesyłanych linków (rozbudowa związana z interpretacjami GIODO)

automatyczne rozliczenie środka trwałego współfinansowanego z dotacji

eksport przelewów do banku dla wybranych pracowników - możliwość rozłożenia wypłat wynagrodzeń na rzecz poszczególnych pracowników

informacja o aktualności deklaracji    

opcja brak przy dacie odbioru korekty oraz możliwość potwierdzenia przyjęcia korekty przez nabywcę w późniejszym czasie

kontynuowanie amortyzacji w przypadku przeniesienia środka trwałego

 

definiowanie języka faktur automatycznych oraz dodanie filtra “ważność” 

2017 i co dalej?

Wszystkie nasze projekty tworzone są z myślą o polskich przedsiębiorcach, bowiem głównym naszym celem jest wspieranie ich w prowadzeniu biznesu. Dynamika zmian zachodzących w prawie podatkowym oraz chęć dostarczenia kompleksowych rozwiązań księgowo-handlowych, dostosowanych do wymogów prawnych i tworzonych wedle potrzeb naszych klientów to główne czynniki, które skutkują stałym rozwojem systemu o nowe możliwości. Efektem tego są liczne funkcje, które zostały przez nas wprowadzone już na początku 2018 roku.

Tym samym, podczas ostatniej aktualizacji wzbogaciliśmy system o możliwość automatycznego ujmowania w kosztach podatku wynikającego z deklaracji VAT-9M i VAT-8 czy zdefiniowania sposobu ujmowania składki na ubezpieczenie społeczne. Wynikiem naszej pracy jest także wdrożenie nowej Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), możliwość ręcznej edycji PIT-11 oraz udostępnienie formularza ZUS Z-3 dla pracownika.

Mamy nadzieję, że Nowy 2018 rok będzie równie efektywny co poprzedni. Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać usługę w pełni dopasowaną do Państwa oczekiwań oraz wymogów, jakie stawia przed nami prawo. Jednocześnie pragniemy serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę i wszystkie sugestie w kwestii modernizacji naszego systemu. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie tworzyć unikalne narzędzie, które będzie stanowić ułatwienie Państwa codziennej pracy.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska