Kredyt z gwarancją de minimis dla przedsiębiorców

Wiele działalności potrzebuje środków na start. Te konieczne są na kupienie niezbędnego sprzętu, zatrudnienie pracowników, czy inne początkowe inwestycje, które umożliwią pierwsze kroki nowej firmie. Dużo przedsiębiorców sięga po dotacje, jednak nie zawsze znajdą się takie, które pokryją wszystkie finansowe potrzeby. W takiej sytuacji niezbędny jest kredyt. Tylko co zrobić, gdy bank nie chce zaoferować kredytu początkującej firmie? Warto w takiej sytuacji sięgnąć po kredyt z gwarancją de minimis.

Czym jest kredyt z gwarancją de minimis?

To kredyt skierowany dla mikro, małych, jak i średnich przedsiębiorców. Powstał on w wyniku umowy Banku Gospodarstwa Krajowego z bankami komercyjnymi.

Jak to działa? BGK bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę zobowiązania, w przypadku, gdyby przedsiębiorca stracił płynność finansową.

Jakie są korzyści?

Taka forma wsparcia dla przedsiębiorców ma wiele korzyści. Jest to doskonały sposób finansowania dla młodych firm, które zazwyczaj nie posiadają odpowiedniego majątku na zabezpieczenie kredytu. Kredyt objęty gwarancją de minimis zakłada, że przedsiębiorca nie musi zakładać swojego majątku na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego, ani banku, który udziela kredytu.

Jak to działa? 

Przedsiębiorca, korzystając z gwarancji de minimis, może zabezpieczyć maksymalnie 60% kwoty kredytu - do 3,5 mln zł. Jest ona udzielana na 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowe, a 99 miesięcy przy kredycie inwestycyjnym. Stawka prowizji wynosi 0,5% kwoty gwarancji w stosunku rocznym.

Na co można przeznaczyć środki?

Środki z kredytu obrotowego zabezpieczonego gwarancją de minimis można przeznaczyć na takie działania związane z firmą, jak: opłacenie faktur, uregulowanie podatków, sfinansowanie rozwoju przedsiębiorstwa, spłata innego kredytu obrotowego. Za to środki z kredytu inwestycyjnego de mininis mogą być przeznaczone na zakup maszyn, urządzeń bądź samochodów, a także budowę i modernizację obiektów, które są związane z działalnością gospodarczą.

Kto może skorzystać z kredytu z gwarancją de minimis?

By ubiegać się o kredyt z takim zabezpieczeniem, firma musi spełnić kilka kryteriów. Przedsiębiorca nie może posiadać wpisu, który wykluczy go z kredytu np. w BIK. Co więcej, firma ubiegająca się o kredyt z gwarancją de minimis musi mieć opłacone wszystkie składki ZUS. Przedsiębiorca nie może mieć prowadzonego postępowania egzekucyjnego w administracji ani wypowiedzianej ekspozycji kredytowej w Banku Kredytującym w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o gwarancję. Warto także pamiętać, że wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 100 000 - 200 000 euro w czasie 3 lat podatkowych.

Formalności w banku kredytującym

Po spełnieniu wszystkich warunków można wybrać się do banku kredytującego. Proces ubiegania się o kredyt z gwarancją de minimis nie różni się od tej o zwykły kredyt. Wszystkie formalności załatwia się w banku kredytującym. W banku składa się wniosek o kredyt oraz osobny wniosek o przyznanie gwarancji de minimis.

Warto skorzystać z kredytu de minimis, jeśli chcesz rozwinąć swoją działalność, a nie masz innych możliwości uzyskania niezbędnych do tego środków. Taka pomoc jest doskonała na start, a przy okazji nie wiąże się z żadnymi skutkami podatkowymi.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka