Odsetki od prywatnego kredytu na firmowy samochód

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zakupiłam samochód osobowy na kredyt zaciągnięty na mnie, jako osobę prywatną (nie na firmę). Jeżeli zaliczę nabyty pojazd do ewidencji środków trwałych, to odsetki od kredytu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Dorota, Wrocław

 

W celu zaliczenia odsetek od kredytu na samochód do kosztów uzyskania przychodu konieczne jest wprowadzenie pojazdu do majątku przedsiębiorstwa. Jednocześnie nie ma znaczenia, czy dany pojazd został nabyty na Panią jako osobę prywatną, czy też na fakturę wystawioną na firmę. Jeżeli samochód jest Pani własnością oraz spełnia on definicję środka trwałego - może stanowić element majtku przedsiębiorstwa.

Ważne, aby przy ustalaniu wartości początkowej uwzględnić zapłacone do dnia wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych odsetki od kredytu. Należne odsetki zapłacone przed wprowadzeniem samochodu do majątku firmy powiększają jego wartość początkową podlegającą amortyzacji.

Odsetki płatne w kolejnych okresach należy księgować na dowód wewnętrzny, wraz z potwierdzeniem zapłaty (np. potwierdzenie przelewu), natomiast harmonogram spłaty proszę przechowywać w dokumentach firmowych.

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska