Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zaczęli obawiać się, że w nowym roku w wyniku Polskiego Ładu ich wynagrodzenie może zostać pomniejszone. Internet donosi, że złożenie formularza PIT-2 może uchronić przed negatywnymi konsekwencjami reform. Czy to prawda? Czym jest PIT-2 i dla kogo jest obowiązkowy?
PIT-2 jest dokumentem składanym przez pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu prawidłowego wyliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Przy wyliczaniu wynagrodzenia pracownika, który złożył deklarację PIT-2 zostanie zastosowana ulga podatkowa, a więc pracodawca będzie zobowiązany do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w rozliczeniu miesięcznym.
W praktyce podatek zostanie zmniejszony rocznie o kwotę 5100 zł, co wiąże się z zyskiem dla pracownika w wysokości 425 zł miesięcznie.
By PIT-2 zadziałał, musi być złożony przed pierwszą wypłatą lub przed pierwszym przelewem w nowym roku podatkowym. Dotyczy to jednak osób, które nie miały wcześniej okazji złożenia dokumentu i składają go po raz pierwszy. Jeśli deklaracja została złożona w poprzednich latach, to nadal obowiązuje i nie ma potrzeby składania jej ponownie.
W przypadku, gdy deklaracja zostanie złożona później niż przed pierwszą wypłatą, pracownik uzyska zwrot kwoty wolnej od podatku dopiero w rozliczeniu rocznym.
Wielu pracowników oprócz pracy na etacie decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy pracownik złożył deklaracje PIT-2, a następnie podjął się prowadzenia działalności gospodarczej, będzie musiał ją wycofać.
Wynika to z faktu, że PIT 2 jest formularzem mówiącym o tym, że poza pracą etatową podatnik nie osiąga innych dochodów, z których należy odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy.
W odróżnieniu do innych deklaracji podatkowych, pracodawca nie musi pośredniczyć w składaniu deklaracji do urzędu. Co więcej, nie ponosi on odpowiedzialności za informacje zawarte w deklaracji, nie musi ich więc weryfikować. Jedynym obowiązkiem pracodawcy w tej kwestii jest przechowywanie PIT-2 w dokumentacji firmowej.